Chleba najlepšie chutí, keď je čerstvý. V ideálnom prípade priamo z pece. Vedel si, že chleba je jeden z najstarších potravinových výrobkov, ktorý ako ľudia poznáme? Prvé dôkazy o výrobe chleba siahajú až približne 14 500 rokov dozadu, čo je pred objavom poľnohospodárstva.
Výroba chleba sa dramaticky zmenila s rozvojom poľnohospodárstva asi pred 10 000 rokmi. Vznikla technika kvasenia, keď si ľudia všimli, že cesto ponechané na vzduchu začne prirodzene kvasiť a naberie objem. Tento proces umožnil vznik jemnejších chlebov, ktoré sa stali základom stravy vo viacerých starovekých civilizáciách, ako napríklad v Egypte, kde bol chlieb konzumovaný s pivom považovaný za dar bohov.
A hoci chlieb konzumuje ako ľudia tisíce rokov, tak aj napriek tomu, mnohí z nás ho skladujú nesprávne. Poďme sa nižšie pozrieť na to, ako odporúčajú skladovať chlieb pekári z kingarthurbaking.com.
Ako správne skladovať chleba?
Určite sa ti už stalo, že si prišiel domov s taškou plnou potravín, v ktorých bol aj chleba. Ako si položil tašku s jedlom do kuchyne, tak na teba kričala tvoja polovička, že rovnako bola nakupovať. Namiesto jedného chlebíka, ste mali následne dva alebo viac. Otázkou je, ako môžeš chleba odložiť tak, aby neskôr bol rovnako čerstvý, resp. aby si jeho chuť približovala čerstvému chlebíku.
Pekári radia, aby si si spravil voľné miesto v mrazničke a do nej schoval chleba. Ak by si chleba nechal ležať len tak, tak by ti pravdepodobne zatuchol a stvrdol. Dobrou správou je, že väčšinu typov chleba môžeš skladovať v mrazničke až do troch mesiacov. V ideálnom prípade sa ale odporúča, aby si chleba skonzumoval do jedného až dvoch mesiacov.
Mnoho chlebov je možné zmraziť bez straty kvality alebo chuti.
Ako správne zamraziť chleba, aby si zachoval svoju čerstvosť?
Chleba treba nechať úplne vychladnúť
V prvom rade by si mal chlebík nechať vychladnúť pri izbovej teplote a nedávať ho do mrazničky horúci, resp. priamo z pece.
„Vždy nechajte chlieb alebo rožky pred zmrazením úplne vychladnúť,“ zdôrazňuje Maranda z kingarthurbaking.
Ak by si ho vložil ešte teplý do mrazničky, tak para sa zachytí na jeho obale a bude kondenzovať. To viedie k tvorbe a rastu plesní a baktérií, čomu sa určite chceš vyhnúť. Rovnako treba povedať, že ak máš chlebík navyše, ktorý chceš zamraziť, tak aby si zachoval svoju chuť, tak by si ho mal zamraziť čo najskôr, ideálne v deň jeho nákupu
Dôležité je ho vzduchotesne zabaliť
Ak si mal niekedy príležitosť vidieť mrazničku pekára, tak si si možno všimol, že chlebík bol niekoľkokrát zabalený v plastovom obale. Vedz, že to pekári nerobia len tak. Dôležité je, aby bolo pečivo vzduchotesne zabalené, ak chceš zachovať jeho čerstvosť a chrumkavosť. Ak by si chleba nemal dobre zabalený, tak rýchlejšie zatuchne a absorbuje rôzne pachy z okolia.
„Ráda používam viacero vzduchotesných vrstiev,“ hovorí Maranda. „Napríklad bochník obalím igelitom a potom ho vložím do vrecka na chlieb. Alebo použijem ako prvú vrstvu fóliu a potom ju vložím do vzduchotesnej nádoby.“, dopĺňa.
Najdôležitejšie je zabezpečiť, aby bol bochník chránený pred akýmkoľvek vzduchom v mrazničke.
Rýchle zamrazenie
Ďalším skvelým tipom, ako by si mal mraziť chlebík, je ho zamraziť čo najrýchlejšie. To znamená, že by si ho mal umiestniť do čo najchladnejšej časti mrazničky. Spravidla ide o tú najspodnejšiu poličku vzhľadom na to, že studený vzduch má tendenciu klesať dole a teplý hore. Rýchle zmrazenie pomáha zachovať štruktúru a mäkkosť chleba.
Chlebík zamraz naporciovaný
Ďalej radí, aby si chlebík zamrazoval naporciovaný. Ak si niekedy porcioval zamrazený chlebík v jednom kuse, tak dobre vieš, že to nie je jednoduché, ak je v jednom kuse. Väčšinou ho musíš čiastočne rozmraziť, odrežeš z neho kus, a potom zas zamraziť. Pri každom rozmrazení a opätovnom zmrazení chlieb stráca časť vlhkosti. Vlhkosť sa odparí a chlieb sa stáva suchším a tuhším.
Ako správne rozmraziť chlieb
V prvom rade treba pochopiť, že najlepší spôsob ako rozmraziť chleba a najrýchlejší spôsob, ako to urobiť, nie sú to isté.
Najlepší spôsob, aby si zachoval pôvodnú štruktúru chleba, je ho nechať rozmraziť pri izbovej teplote. Rovnako je dôležité, aby si chleba nechal rozmrazovať v obale. Vďaka tomu sa vlhkosť chleba rovnomerne rozloží.
Zaujímavosťou ale je, že chlieb nemusíš rozmrazovať, ak ho plánuješ z neho urobiť hrianku. Vtedy ho môžeš smelo hodiť do hriankovača. Samozrejme, pridaj potom na merači času jednu či dve minútky naviac, aby sa ti krajec chleba stihol nielen rozmraziť, ale aj upiecť.
Ak by si chleba rozmrazoval v mikrovlnke, tak to povedie k jeho vysušeniu a môže ti potenciálne aj stvrdnúť. Ak predsa len nemôžeš čakať, tak expertka radí, aby si krajec chleba, ktorý si rozmrazuješ, zabalil do vlhkej papierovej utierky.