Slnko
Vesmír, Zaujímavosti

Akú farbu má naše Slnko? Odpoveď nie je vôbec jednoduchá, hoci sa môže zdať!

Znie to ako hlúpa otázka: „Akú farbu má Slnko?“. Veď každý, kto sa pozrel k nebu videl, že je žlté. No v skutočnosti na túto zdanlivo jednoduchú otázku existuje množstvo správnych odpovedi.

Nie je žiadnym tajomstvom, že naše videnie farieb je ovplyvnené vlnovou dĺžkou vyžarovaného svetla, intenzitou vyžarovaného svetla, faktormi prostredia, schopnosťou očí zbierať svetlo a nakoniec našim mozgom, ako vyhodnotí vstupné informácie, vysvetľuje NASA.

Je žltá, ktorú vidíme odtieňom Slnka?

Zodpovedanie otázky, akej farby je Slnko, je pomerne náročné. Slnko totiž vyžaruje svetlo vo všetkých viditeľných farbách v elektromagnetickom a to spektre rovnomerne.

„Slnko vyžaruje všetky tieto farby, pretože je to tepelné teleso a vyžaruje svetlo prostredníctvom procesu tepelného žiarenia. Rovnako ako žeravé uhlie alebo elektrický sporák, ktorý svieti, slnko žiari všetkými farbami kvôli svojej teplote.“

Keď sa farby, ktoré Slnko vyžaruje ale spoja v slnečnom svetle, Slnko sa javí ako biele.

Prečo potom Slnko vidíme žlté?

Pri pohľade na západ alebo východ Slnka, sa nám môže naša hviezda zdať žltá alebo oranžová. Ale to len preto, že jeho krátkovlnné farby (zelená, modrá, fialová) sú rozptýlené zemskou atmosférou. Cez hustú atmosféru sa teda k našim očiam dostanú najmä červené, žlté a oranžové krátkovlnné farby. No treba prízvukovať, že všetky vlnové dĺžky viditeľného svetla, ktoré prechádzajú cez našu atmosférou sú zoslabené.

„Samozrejme, keď slnečné svetlo prechádza veľkým množstvom atmosféry, ako je to napríklad v prípade východov a západov Slnka, rozptýli sa ešte viac modrého svetla a do našich očí sa dostane oveľa väčšie percento svetla s najdlhšou vlnovou dĺžkou (červeného).“, vysvetľuje NASA.

No ak by sme chceli vidieť skutočnú farbu našej hviezdy, tak by sme museli opustiť našu atmosféru. Potom by sme videli, že Slnko je skutočne biele.

„Ak by sme boli nad atmosférou, povedzme na Medzinárodnej vesmírnej stanici a pozerali sa na Slnko, vyzeralo by biele!“

Nižšie vo videu si môžete pozrieť Slnko, ako vyzerá z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť