pitie alkoholu a pocit zahriatia
Ľudské telo, Zaujímavosti

Aký vplyv má alkohol na naše oči a zrak? Možné následky dlhodobého pitia alkoholu neradno podceňovať!

Alkohol má mnoho krátkodobých účinkov na zrak, ktoré sú nebezpečné najmä pre vodičov a môžu spôsobiť vážne nehody. Najčastejším účinkom je dvojité alebo rozmazané videnie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku oslabenej koordinácie očných svalov spôsobenej depresívnym účinkom alkoholu. Konzumácia alkoholu môže viesť k trvalému poškodeniu mozgových buniek a neurotransmiterov, oslabeniu očných svalov a skresleniu videnia.

Ďalším účinkom alkoholu na zrak je spomalenie reakčných časov, ktoré spôsobuje dlhšie sťahovanie dúhovky. To zvyšuje množstvo svetla, ktoré vstupuje do oka, čo môže sťažiť videnie a zhoršiť schopnosť rozlišovať farby a odtiene. Štúdie ukazujú, že dodržiavanie zákonného limitu alkoholu v krvi v niektorých krajinách môže zlepšiť schopnosť oka prispôsobiť sa jasu o 30%.

Tretím vedľajším účinkom nadmerného pitia je stav nazývaný myokýmia, ktorý sa prejavuje ako šklbanie viečok. Tento stav môže byť spôsobený stresom, únavou, kofeínom alebo suchými očami a zvyčajne prejde po ukončení pitia. Ak však šklbanie pretrváva, je dôležité nechať si oči skontrolovať optikom, aby sa vylúčili vážnejšie stavy, vysvetľuje portál optimax.co.uk.

Najhoršie sú účinky alkoholu na náš zrak z dlhodobého hľadiska!

Nadmerné pitie alkoholu má aj dlhodobé účinky, ktoré môžu byť ničivé. Podľa odhadov z roku 2016 zomrelo na celom svete až tri milióny ľudí v dôsledku nadmerného pitia, zahŕňajúc úmrtia spôsobené priamo konzumáciou alkoholu a tiež sekundárne príčiny ako nehody spôsobené jazdou pod vplyvom alkoholu. Z prieskumu Národného štatistického úradu vyplýva, že takmer jedna z desiatich osôb pije alkohol päť alebo viac dní v týždni a Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb tiež uvádza, že alkohol je zodpovedný za 10 % úmrtí dospelých v produktívnom veku.

Časté pitie alkoholu má negatívne dlhodobé účinky na telo, vrátane rizika vzniku rakoviny pečene, obezity a návykového správania. Navyše, jazda pod vplyvom alkoholu predstavuje krátkodobé riziko pre bezpečnosť na cestách. Čo sa však často prehliada, je vplyv nadmerného pitia na iné časti tela, najmä na oči.

„Príliš veľké množstvo alkoholu môže mať negatívny vplyv na naše oči a zrak. Mohlo by to spôsobiť dočasné rozmazanie zraku, problémy s ostrosťou, nystagmus (trhavé pohyby očí) a zhoršenú schopnosť rozlíšiť farby. Opakované nadmerné užívanie alkoholu môže viesť k trvalým poškodeniam zraku.“

Dlhodobé pitie alkoholu môže viesť k strate periférneho videnia a viesť k tunelovému videniu. Oči môžu byť tiež postihnuté ochorením suchého oka, ktoré spôsobuje rozmazané videnie a nepohodlie. Oči sa môžu tiež začervenať, pretože alkohol zvyšuje krvný tlak v očných cievach. Častejšie pitie zvyšuje riziko vzniku šedého zákalu a vekom podmienenej makulárnej degenerácie.

Konzumácia alkoholu tiež prispieva k výživovým nedostatkom, ktoré bránia telu v absorbovaní dôležitých vitamínov a výživných látok.

Optická neuropatia je stav spôsobujúci stratu zraku a problémy s rozlišovaním farieb. Tento stav sa postupne zhoršuje a často súvisí s nutričnými nedostatkami. Hoci mnohé poruchy zraku súvisiace s alkoholom môžu poškodiť náš zrak, sú tiež pomerne ľahko liečiteľné, ak sa identifikujú dostatočne skoro.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.