Vedel si, že s alkoholom sme ako ľudia začali experimentovať už pred viac ako 7 000 rokmi pred Kristom? Prvá písomná zmienka o alkohole pochádza z Číny. Okrem toho sme alkohol objavili viackrát nezávisle od seba v rôznych častiach sveta. Napríklad víno kvasilo na Kaukaze už okolo roku 6 000 pred Kristom. Sumeri varili pivo približne v roku 3 000 pred Kristom a podobné objavy sa udiali aj inde.
Nie je žiadnym tajomstvom, že alkohol mení správanie ľudí a zväčša nie k lepšiemu. Ak si ho už okúsil, určite si pocítil ten príjemný omamný pocit. Ak si to s ním neprehnal, tým to pre teba skončilo. Ak áno, na druhý deň ťa pravdepodobne bolela hlava a necítil si sa celkovo dobre. Inými slovami, mal si „opicu„. Pravdepodobne možno si si aj povedal, že sa ho už nikdy nedotkneš. Vedz, že podobný sľub si dalo mnoho ľudí a to opakovane. Problém však nastáva, keď si od alkoholu nevieme dať pauzu. Vtedy už môžeme hovoriť o závislosti.
Kedy vznikol známy výrok „Alkohol je metla ľudstva“ a prečo?
Určite si už počul príslovie „Alkohol je metla ľudstva“. Možno si myslíš, že toto príslovie musí mať tisícky rokov, keďže alkohol poznáme už veľmi dlho. Možno ťa však prekvapí, že je oveľa mladšie, než by si čakal. Výrok „Alkohol je metla ľudstva“ pochádza z 19. storočia a rozšíril sa najmä v súvislosti s protialkoholickým hnutím v Európe a Rusku.
Toto hnutie sa začalo formovať už v 19. storočí, no svoj najväčší rozmach zaznamenalo v prvej polovici 20. storočia. Jeho hlavným cieľom bolo obmedziť konzumáciu alkoholu, ktorý bol vnímaný ako príčina sociálnych, ekonomických a zdravotných problémov.
V priebehu 19. storočia začali vznikať prvé protialkoholické spolky, najmä v Škandinávii (Švédsko, Nórsko, Fínsko) a Veľkej Británii. V roku 1837 bola vo Švédsku založená prvá protialkoholická organizácia Svenska nykterhetssällskapet. V Anglicku mal v tomto smere silný vplyv metodistický cirkevný hnutie, ktoré propagovalo úplnú abstinenciu. Najradikálnejším príkladom boja proti alkoholu bola prohibícia v USA (1919 – 1933), ktorá ovplyvnila aj európske diskusie o konzumácii alkoholu. Po druhej svetovej vojne síce protialkoholické hnutie stratilo na sile, no v severských krajinách dodnes platia prísne regulácie predaja alkoholu.
Kto je autorom známeho výroku?
A teraz sa pozrime na to, kto je autorom výroku „Alkohol je metla ľudstva“. Krátka odpoveď je, že jeho presného autora nepoznáme. Existuje však jedno veľké ale. Často sa pripisuje ruskému spisovateľovi a satirikovi Michailovi Jevgrafovičovi Saltykovovi-Ščedrinovi (Михаил Евграфович Салтыков-Щедрин), ktorý vo svojich dielach kritizoval spoločenské nešváry, vrátane nadmernej konzumácie alkoholu.
Výrok sa v 19. a 20. storočí často používal v propagande proti alkoholizmu, najmä v Sovietskom zväze, kde sa zdôrazňovala dôležitosť striedmosti a boja proti nadmernému pitiu. V slovanských krajinách, vrátane Slovenska, sa príslovie udomácnilo a dodnes sa používa v súvislosti so sociálnymi a zdravotnými problémami spôsobenými alkoholizmom.