modre oci
Nezaradené

Anorexia môže siahať až do 14. storočia. Jej symptómy ovplyvnil aj vývin spoločnosti

Mnohé choroby ľudstva, ktoré poznáme dnes, nás trápili už v minulosti. Nemali však ešte svoje súčasné názvy, známe príznaky či možnosti liečby. O existencii niektorých z nich sa ani nevedelo.

Anorexia sa zdá byť problémom súčasného tlaku spoločnosti a akejsi túžby dievčat dosiahnuť dokonalosť. Skutočnosť je taká, že toto ochorenie tu bolo už oveľa skôr a v priebehu nasledujúcich rokov sa jeho vnímanie transformovalo s postupným vývinom doby.

image-20160420-25625-u4thjpimg: shutterstock.com / KieferPix

Speváčka Karen Carpenter zomrela už vo veku 32 rokov keď jej zlyhalo srdce kvôli komplikáciám zapríčineným anorexiou. Stalo sa to v roku 1983. Jej smrť sa vníma ako jeden z prvých prípadov, kedy sa problém s príjmom potravy dostal do verejného povedomia.

image-20160420-25621-mhvnk9img: commons.wikimedia.org / Robert Leroy Knudsen

Karen Carpenter však nebola úplne prvou mladou ženou, ktorá sa doslova vyhladovala na smrť. Sarah Jacob, neskôr známa ako „waleské pôstiace sa dievča“ bola v minulosti národnou senzáciou Veľkej Británie. Zomrela na farme svojich rodičov v roku 1869 v prítomnosti zdravotných sestier, ktoré ju mali pozorovať. Jej rodina a miestny kňaz boli presvedčení o tom, že neprijíma žiadne jedlo. Z duchovných dôvodov ju v tom dokonca podporovali, pretože verili, že je schopná žiť aj bez jedla. Doktori to v tej dobe vnímali ako dôkaz hystérie alebo jednoducho podvodu.

image-20160420-25634-1xlj4nuimg: commons.wikimedia.org / Welcome Trust

Zomrela Sarah Jacob tak ako aj Karen Carpenter z dôvodu anorexie?

Diagnóza tejto choroby v tom období neniesla svoje pomenovanie tak ako dnes. Ani Sarah nemala všetky symptómy, no dnes už vieme, že prejavy psychických ochorení sa môžu líšiť.

Anorexia je často vnímaná ako vyjadrenie vôle mladej ženy, ktorá sa nachádza v neustálom boji so svojou rodinou a terapeutmi. Ak je toto kľúčovým bodom problému, tak touto chorobou Sarah Jacob možno naozaj trpela. Jej pôst obrátil domácnosť a vieru jej rodičov hore nohami. Autorka knihy o histórii anorexie Joan Jacobs Brumberg v prípade mladého dievčaťa Sarah tvrdí, že s prítomnosťou celého tímu zdravotníkov, ktorí ju pozorovali, bola zabitá z experimentálnych dôvodov.

V histórii podobných prípadov sa však dá zájsť aj oveľa ďalej. Rudolph Bell v publikácii Svätá Anorexia z roku 1985 tvrdí, že táto choroba nasmerovala životy mnohých stredovekých svätcov a takisto aj svätých žien, ktoré sa pôstili.

image-20160420-25615-246wwmimg: commons.wikimedia.org / Giovanni Battista Tiepolo

Svätá Katarína Sienská sa pôstila celé dni, viac ako sa očakávalo aj od tej najpobožnešjej mladej ženy v Taliansku v 14. storočí. Podľa Bella ide opäť o uplatňovanie jej vlastnej vôle, dokonca posielala aj nahnevané listy pápežovi.

Môžeme pripustiť, že psychológia a aj kultúra sa dramaticky menili počas mnohých rokov. No dvaja ľudia môžu zdieľať podobné či dokonca rovnaké symptómy tej istej choroby aj keď sa nachádzajú v úplne odlišných storočiach. Archeológovia dokážu na kostiach ľudí nájsť rôzne známky starovekých chorôb, no na prítomnosť tých mentálnych neexistuje fyzický dôkaz.

Naprieč storočiami a rôznymi obdobiami ľudskej spoločnosti sa vyvíjala nielen naša kultúra, ale aj naše mozgy a psychické choroby. K určitým príznakom z minulosti môže moderná doba pridávať a meniť tak ich podobu či doteraz známe prejavy. To sa týka aj samotnej anorexie.

.src

Prihlás sa k odberu najlepších noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.