zlato_titulka
Veda a technika

Bude raz možné premieňať kovy na zlato? Veda už podniká prvé úspešné kroky

Výskumníci z University of Georgia odkrývajú revolučný prístup k využitiu zlata vo výskume a priemyselných aplikáciách. Tento nový spôsob využitia zlata, ktorý nesie znaky modernej alchýmie, vytvára možnosti, ktoré predtým boli ťažko dosiahnuteľné.

Simona Hunyadi Murphová, profesorka na oddelení fyziky a astronómie UGA Franklin College of Arts and Sciences, charakterizovala tento výskum ako alchýmiu 21. storočia. Ich cieľom bolo vytvoriť hybridné nanoštruktúry, ktoré kombinujú malé množstvá zlata a nanočastice magnetickej hrdze, zachovávajúc pri tom vlastnosti oboch materiálov, píše web univerzity.

Zlato je známe svojimi jedinečnými vlastnosťami, čo ho robí cenným pre rôzne odvetvia, vrátane priemyslu, medicíny a elektroniky. Jeho vysoká cena a obmedzená dostupnosť však obmedzujú jeho použitie vo väčších projektoch. Výskumníci ukazujú, že v nanoúrovni je využitie zlata oveľa ekonomicky výhodnejšie.

Alchýmia 21. storočia

V nedávno zverejnenej štúdii v časopise Journal of Physical Chemistry výskumníci použili chémiu na premenu iónov zlata na kovové štruktúry zlata v prítomnosti magnetickej hrdze. Táto transformácia prebieha, keď sa atómy zlata začnú usádzať na povrchu hrdze, čím vytvárajú hybridné nanočastice.

Výskumníci majú dôvod byť nadšení z výsledkov svojej práce. Vytvorili tak nový typ lacnejších a vysoko účinných hybridných nanomateriálov, ktoré obsahujú hrdzu a majú vlastnosti zlata. To je významný pokrok, ktorý otvára dvere k novým možnostiam pre rôzne odvetvia.

Murphová uviedla: „Sme naozaj nadšení, že sa môžeme podeliť o naše nové objavy. Vytvorili sme novú triedu lacných, vysoko účinných, netoxických a magneticky opakovane použiteľných hybridných nanomateriálov, ktoré obsahujú v sebe oveľa bohatší materiál – hrdzu – než typické zlato.“ Jej slová podporil spoluautor George Larsen a dodal, že nielen, že sa tieto nové hybridy správajú lepšie ako zlato, ale majú aj magnetickú funkčnosť.

Výskumníci sa ďalej zamerali na tvary týchto hybridných nanočastíc, vrátane gulí, krúžkov a trubíc. Rôzne tvary totižto znamenajú odlišné vlastnosti, čo umožňuje širokú škálu aplikácií, vrátane využitia v biomedicíne. Tieto nanočastice môžu absorbovať svetlo a transformovať ho na teplo, čo má potenciál na ničenie baktérií alebo rakovinových buniek, čo je fenomén známy ako fototermálna terapia.

Zamyslením sa nad tým, že tieto hybridné štruktúry môžu mať širšie uplatnenie v oblastiach, ako sú lekárske zobrazovacie metódy, ochrana životného prostredia a liečba hypertermie, otvára tento výskum nové dvere v oblasti nanotechnológií. Výsledky ukazujú, že hybridné nanočastice sú lepšími katalyzátormi než samotné nanočastice zlata.

Tento výskum je príkladom toho, ako veda môže prekonávať hranice medzi rôznymi disciplínami a otvárať nové cesty pre inovácie. Hybridné nanoštruktúry zlata a hrdze majú potenciál zmeniť spôsob, akým vnímame a využívame tieto materiály vo výskume, priemysle a medicíne.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť