Pranie je pre mnohých nočnou morou. Nikdy nevieš, či sa oblečenie vyperie ako má. Nehovor viac o tom, že aj samotný výber pracieho práčku, je hotovou vedou.
Pri kúpe prášku, každý jeden sľubuje, že tvoje oblečenie bude čisté a svieže, až by sa mohlo zdať, že neexistujú medzi práškami rozdiely. Ako už ale dobre vieš, tak nie je jedno, aký práci prostriedok použiješ. Poďme sa pozrieť na to, čo prezradil chemik, Nathan Kilah z University of Tasmania (via theconversation.com), ktorý bližšie popísal, ako fungujú pracie prostriedky a tiež prezradil, ako čo najefektívnejšie prať oblečenie.
Na akom princípe fungujú pracie prostriedky?
Najprv si ale povedzme niečo o pracích prostriedkoch. Môže ísť o práškový alebo tekutý práci prostriedok. Oba obsahujú „povrchovo aktívne látky“, ktoré sa odborne volajú tenzidy, resp. surfaktanty. Sú to typicky nabité alebo „iónové“ molekuly, ktoré majú dve odlišné časti svojej štruktúry.
Tenzidy umožňujú účinné odstránenie mastnoty a špiny z tkanín tým, že ich uvoľňujú a suspendujú vo vode. Ide o chemikálie, ktoré znižujú povrchové napätie medzi dvoma látkami, napríklad medzi vodou a olejom, čo im umožňuje lepšie prenikať do špiny a odstrániť ju z povrchu materiálu. Inými slovami, majú špeciálnu štruktúru – jednu časť, ktorá priťahuje vodu, a druhú, ktorá priťahuje olej a mastnotu. Táto vlastnosť umožňuje tenzidom uvoľniť mastnotu a špinu z tkanín a zadržať ich vo vode, čo uľahčuje ich vypláchnutie.
Čo ovplyvňuje účinnosť prania
Možno by ťa to nenapadlo, ale nie je to vždy len o pracom prostriedku, ako účinne odstrániš nečistoty z oblečenia. Dôležitú úlohu zohráva aj kvalita vody. Účinnosť pracieho prostriedku môže byť nižšou, ak máš doma tvrdú vodu, ktorá obsahuje vysoký obsah vápenatých a horčíkových solí. Tieto soli môžu ľahko vytvoriť tzv. mydlový povlak, ktorý bráni účinku tenzidov. To je mimochodom dôvod, prečo kvalitnejšie pracie prostriedky obsahujú viac látok na zmäkčenie vody, ako sú fosfáty, ktoré zabraňujú tvorbe povlaku. Druhým dychom treba ale povedať, že vo všeobecnosti výrobcovia fosfáty z pracích práškov postupne odstraňujú, lebo často končia v prírode a môžu spôsobiť kvitnutie rias v sladkovodnom prostredí.
Možno by ťa to nenapadlo, ale mnohé prostriedky tiež obsahujú optické zjasňovače (napr. fluorescenčné bieliace činidlá), ktoré absorbujú ultrafialové svetlo a uvoľňujú modré svetlo. To vytvára efekt „belšieho bieleho“ alebo „žiarivejších farieb“ a pomáha zachovať vzhľad oblečenia.
Samozrejme, obsahujú aj vonné látky. Tie ale nie sú nevyhnutné pre chémiu čistenia, ale vytvárajú dojem, že oblečenie je čerstvé.
Čo obsahuje prací prášok?
Hlavnými zložkami v práškoch sú soli (ako síran sodný), ktoré dodávajú objem a zabraňujú zhlukovaniu prášku. Ďalšou bežnou súčasťou v pracích práškoch je uhličitan sodný, tiež známy ako pracia sóda. Táto sóda, ktorá je chemický príbuzný sódy bikarbóny, pomáha chemicky upraviť mastnotu a špinu tak, aby sa rozpustili vo vode.
Ďalej, bežnou súčasťou pracích práškov sú oxidačné činidlá, ako je napríklad peroxouhličitan sodný. Ide o stabilnú kombináciu pracej sódy a peroxidu vodíka, ktorá vytvára mierny bieliaci efekt.
Jednou z hlavných výhod pracích práškov je to, že jej zložky môžeme kombinovať a rôzne miešať a uchovávať ich v pevnej forme. Preto v prášku vidíš viacero tipov granúl.
Čo obsahuje tekutý prací prostriedok?
Hlavnou zložkou tekutých pracích prostriedkov je voda. Zvyšné látky sa ale musia starostlivo zvážiť. Vo fľaši musia byť stabilné, ale potom, keď sa rozpustia, tak musia spolu spolupracovať. Rovnako ako prášky obsahujú tenzidy, zmäkčovače vody a stabilizátory.
Mnohé z tenzidov v tekutých prostriedkoch sú neiónové (znamená to, že neobsahujú náboj), čo zvyšuje ich účinnosť pri odstraňovaní mastnoty a netvoria mydlovú penu.
Tekuté pracie prostriedky však neobsahujú peroxidy, ktoré majú bieliaci efekt a tiež zabraňujú tvorbe plesní v práčkach. Ak by si nevedel, tak peroxidy zabíjajú mikróby. Tento nedostatok môže spôsobiť vznik tvorby biofilmov plesní v práčke a prenos baktérií medzi kusmi oblečenia.
Výrobcovia pracích prostriedkov namiesto peroxidu používajú optické zjasňovače. Ide o látky, ktoré absorbujú ultrafialové (UV) svetlo a vyžarujú ho ako viditeľné modré svetlo. Tento proces vytvára efekt „belšieho bieleho“ alebo jasnejších farieb.
Hlavnou výhodou tekutých prostriedkov je možnosť ich aplikácie priamo na škvrny, čo je praktické pri odstraňovaní odolných nečistôt.
A čo enzýmy?
Enzýmy sú prirodzene vyvinuté proteíny obsiahnuté v pracích výrobkoch na odstránenie špecifických škvŕn. Chemicky sú to katalyzátory – veci, ktoré urýchľujú chemické reakcie. Medzi najčastejšie enzýmy v pracích prostriedkoch patria proteázy (používajú sa na rozklad bielkovinových škvŕn, ako je krv či pot), lipázy (na rozklad tukov a mastnoty), amylázy (na rozklad škrobových škvŕn, ako sú tie od omáčok alebo zemiakov) a celulázy (na údržbu tkanín).
Čo je ale pri enzýmoch podstatné povedať, je, že najlepšie fungujú pri nízkej teplote umývacej vody. Čo to ale znamená? Spustenie príliš horúceho pracieho cyklu môže poškodiť alebo denaturovať enzýmovú štruktúru, čo im zabráni pomáhať pri praní. Pre lepšiu predstavu, si predstav, ako varíš vajíčko na panvici a z priesvitného bielka sa stane biele, tak toto je denaturácia bielkovín.
Čo to ale znamená pre teba? Ak tvoj prací prostriedok obsahuje enzýmy, teplota prania by nemala byť ani príliš horúca, ani príliš studená. Väčšinou by mala byť okolo 15–20 °C.
Ako perie chemik?
Prejdime ale ku samotnej rade chemika, ako perie oblečenie on.
„Osobne periem na 20°C s polovičnou odporúčanou dávkou príjemne voňajúceho prášku na pranie, baleného v recyklovateľnom kartóne a obsahujúceho široké spektrum enzýmov a zdroj aktivovaného peroxidu.
Znalosť trochy chémie môže viesť k tomu, že vaše oblečenie bude čisté.“