vodny vir_2
Jednohubky, Zaujímavosti

Čo by sa s tebou stalo, keby ťa stiahol pod vodnú hladinu vodný vír? Takýto zážitok by si nikomu neprial

Počas horúcich dní mnohí z nás zavítajú k moru, aby sme si užili leto. Vieš si ale predstaviť, že zrazu sa pred tebou zjaví vodný vír a ty nebudeš mať kam utiecť? Čo by sa s tebou stalo, ak by ťa vtiahol dnu? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie spolu s portálom whatifshow.com.

Ako vznikajú vodné víry

Najprv si ale povedzme, ako vznikajú vodné víry. Na to, aby vznikli, tak musí byť splnených viacero podmienok. Vo všeobecnosti ale vznikajú, keď sa rýchlo tečúca voda stretne s prekážkami alebo protismernými prúdmi. Následne sa tieto protichodné prúdy začnú ovíjať okolo seba a vytváraja špirálu rýchlo sa pohybujúcej vody. To vedie k vzniku rotujúcej masy vody, ktorá môže dosiahnuť značnú silu a vtiahnuť do seba objekty, zvieratá a samozrejme aj ľudí.

Čo sa s tebou stane, keď sa ocitneš vo vodnom víre?

Určite to nie je nič príjemné, keď sa ocitneš v blízkosti vodného víru a nebodaj ťa ešte vtiahne dňu. Základný ľudský inštinkt je, keď si konfrontovaný s neznámou silou, ktorá ťa ťahá dole, že budeš panikáriť a snažiť sa z víru čo najskôr dostať. Vedz ale, že keď ťa vtiahne dňu, tak to nie je ten najlepší nápad.

vodny vir
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI

Môžeš sa totiž veľmi rýchlo vyčerpať a z víru pravdepodobne aj tak neutečieš. Okrem toho budeš s vysokou pravdepodobnosťou mať závraty a budeš dezorientovaný. Ako by si bojoval, tak by ťa vír na chvíľu stiahol pod vodu, potom na pár sekúnd vrátil späť a lapal by si po vzduchu.

Hĺbka, do ktorej ťa dokáže vír stiahnuť, závisí od jeho veľkosti a intenzity. Nie každý, kto sa stretol s vodným vírom, sa z neho aj dostal živý. Ak by bol nad tvoje sily, pravdepodobne by ťa vír stále ťahal bližšie a bližšie k jeho stredu a smerom na dno.

Videl by si, ako voda naokolo teba vytvára tvar obráteného zvona, ktorý sa zužuje. Krátko na to by voda nad tebou prevzala kontrolu. Stiahla by ťa pod hladinu. Od tohto momentu by si mal pracovať na tom, aby si udržal vzduch čo najdlhšie. Pravdepodobne sa ti bude zdať, že vír je „nekonečný“. Nakoniec ale narazíš na dno, resp. by si sa dostal do časti víru, kedy ťa už nebude „vládať“ udržať. Pravdepodobne budeš veľmi hlboko pod vodou. Budeš mať pocit, že ti prasknú pľúca.

voda pod hladinou vody
Zdroj: Jeremy Bishop z Unsplash

Preživší popisujú, že akonáhle sa dostaneš pod vodu, môžeš byť vtiahnutý hlboko dole, kde prúd, čim si nižšie, tým viac stráca silu a nakoniec ťa uvoľní. Vtedy však nastáva ďalší boj – potrebuješ sa rýchlo dostať na hladinu a nadýchnuť sa, inak ti hrozí utopenie. To môže byť náročné vzhľadom na to, že budeš nielen vyčerpaný, ale budeš sa musieť aj zorientovať, kde si.

„Najväčšie nebezpečenstvo vodného víru je, že dokáže dezorientovať človeka a vyčerpať ho až do bodu, kedy už nie je schopný bojovať o prežitie.“

Mac Davidson na fóre Quora opisuje skúsenosť, ako sa kúpal v Pacifiku v skalnej zátoke a bol vtiahnutý do víru. Hovorí, že voda tam mohla mať hĺbku okolo 12 metrov.

„Len ma to točilo, až sa mi zatočila hlava. Niekoľkokrát som sa skoro uvoľnil, no bol som zadýchaný a vedel som, že idem dole. Klesal som v zákrute. Vírová trubica bola pre moju telesnú hmotnosť príliš malá. Padal som dole v špirále, možno asi 6 metrov. Pozrel som sa hore a videl som jasnú hladinu. Voda sa následne na úrovni mojich očí vyjasnila, tak som sa zaprel dozadu a dostal som sa zo zovretia. Keď som plával nahor, cítil som pred sebou ďalší vír.“, hovorí Davidson. „Malý dav Mexičanov tlieskal a skákal za mnou. Bol som taký dezorientovaný, že som nevedel, ktorým smerom sa pozrieť.“, doplnil.

Davidson ďalej uviedol, že podľa slov očitých svedkov, sa dostal približne 10 metrov ďaleko od miesta, kde ho vír stiahol pod vodu.

Ako sa zachrániť pred vodným vírom?

Ak ťa vodný vír stiahne pod hladinu, je dôležité zachovať pokoj. Ľahšie sa to ale hovorí, ako spraví. Ak spanikáriš, tak premrháš mnoho energie, ktorú budeš neskôr potrebovať.

Vír ťa bude pravdepodobne ťahať dole alebo točiť dokola, a ak sa budeš snažiť ísť priamo hore proti prúdu, rýchlo sa vyčerpáš. Vír ťa bude pravdepodobne ťahať dole alebo točiť dokola, a ak sa budeš snažiť ísť priamo hore proti prúdu, rýchlo sa vyčerpáš. Namiesto toho je lepšie využiť túto silu a počkať, kým sa vír trochu oslabí, alebo sa dostať do jeho stredu, kde je prúdenie slabšie. Ak cítiš, že ťa ťahá dole, je lepšie „ísť s prúdom“ a nestrácať energiu zbytočným odporovaním. Keď sa dostaneš na spodok víru, často sa naskytne šanca vyplávať bočným prúdom. Akonáhle pocítiš, že sa sila víru zmierňuje, začni plávať šikmo alebo horizontálne smerom von z víru, nie priamo hore. Veľa vírov má na okrajoch slabšie prúdenie, a práve tam sa môžeš ľahšie dostať von.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.