storocna voda zaplavy
Jednohubky, Mýty

Čo je to storočná voda a môže prísť častejšie než raz za sto rokov? Mnohí tomuto pojmu nechápu správne

V uplynulých dňoch viacero krajín vrátane Slovenska čelilo výdatným dažďom a záplavám. Niekde sa nám podarilo so záplavami vysporiadať lepšia inde zas horšie.

Určite si v súvislosti so záplavami započul pojem „storočná voda“. Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, čo vlastne znamená?

Čo je to storočná voda?

Väčšine z nás behajú po tele zimomriavky, keď počujeme slovné spojenie storočná voda. Rovnako väčšine napadne aj to, že ide o záplavy, ktorým čelím v jedenkrát za sto rokov. So storočnou vodou sa môžeme ale stretnúť dokonca aj dva a viac rokov po sebe, prípadne aj niekoľkokrát do roka, hoci pravdepodobnosť, že sa to stane, je pomerne nízka. Inými slovami, jedným z najväčších mýtov je predstava, že ak sa storočná voda vyskytne, ďalšia sa nemôže vyskytnúť v nasledujúcich rokoch.

„V skutočnosti môže dôjsť k viacerým storočným povodniam aj v krátkom časovom horizonte.“

Čo to teda znamená storočná voda? Pojem „storočná voda“ neznamená, že povodeň sa objaví raz za 100 rokov, ale že má 1% pravdepodobnosť výskytu v akomkoľvek roku. Cieľom tohto termínu je zjednodušiť vysvetlenie záplav, ktorým ako spoločnosť budeme čeliť, resp. sme čelili.

zaplavy zaplavene auto

Zdroj: Wes Warren / unsplash.com

Ako sa počíta storočná voda?

Výpočet pravdepodobnosti storočnej vody je založený na tzv. štatistických návratových periódach, ktoré merajú, ako často môže povodeň podobného rozsahu nastať. Inžinieri a hydrológovia používajú historické údaje o prietokoch riek a úrovniach hladín, aby odhadli pravdepodobnosť podobných udalostí v budúcnosti. Tieto údaje sú zbierané na tzv. streamgageoch, ktoré zaznamenávajú prietok vody v rieke, približuje web usgs.gov. Inými slovami, storočnú vodu môžeme charakterizovať ako najvyšší prietok v kubických metroch za sekundu, ktorého by mal vodný tok v danom mieste dosiahnuť v priemere jedenkrát za sto rokov.

Pri výpočte sa predpokladá, že povodne sú nezávislé od seba, čo znamená, že povodeň v jednom roku nijako neovplyvňuje pravdepodobnosť povodne v nasledujúcom roku. Napríklad, keď storočná povodeň nastala tento rok, tak pravdepodobnosť, že sa znova objaví na budúci rok, zostáva stále 1%. Mimochodom, pravdepodobnosť, že nastanú záplavy na jednom o objeme storočnej vody dva roky po sebe, je 0,01 %.

Samozrejme, ak by storočná voda chodila častejšie, napríklad každých 10 rokov, tak potom je na mieste, aby sme zo storočnej vody urobili desaťročnú vodu.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.