porod vs kopnutie go gul
Jednohubky, Ľudské telo

Čo je viac bolestivé: Pôrod alebo kopanec do rozkroku?

Existuje niekoľko otázok, na ktoré nemáme ešte odpoveď:, „Sme vo vesmíre sami?“, „Ako vznikol život?“ „Čo bolí viac, pôrod alebo kopanec do semenníkov?“.

Nuž, zatiaľ čo odpoveď na prvú a druhú otázku aktuálne len tušíme, tak odpoveď na tu tretiu je ešte viac tajomnejšia. Poďme sa na túto tému teraz spolu pozrieť, či sa nám podarí nájsť odpoveď.

Otázka, čo je bolestivejšie, či pôrod alebo kopanec do gúľ, je niečo, čo je predmetom mnohých diskusií medzi pohlaviami. Muži majú na to jasnú odpoveď, rovnako aj ženy. Zaujímavé na tom je, že odpovede mužov a žien, ako očakávaš, sú protichodná.

Ktorá bolesť je horšia?

Kopanec do semenníkov: Intenzívna, no krátkodobá bolesť

Každý muž už dostal, ak nie kopanec do semenníkov, tak ho prinajmenšom trafila lopta, o ktorej si myslel, že ju kopol Cristiano Ronaldo či Ronny Heberson.

kopanec do semennikov
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI

Bolesť spôsobená kopancom do semenníkov je rýchla, intenzívna a okamžitá. Semenníku sú nesmierne citlivé na bolesť, pretože sú pokryté množstvom nociceptorov – špeciálnych nervových buniek reagujúcich na bolesť. Tieto nervy sú navyše pripojené k bruchu a mozgovému centru zvracania, čo spôsobuje, že bolesť sa rozširuje do celej brušnej dutiny a často je sprevádzaná nevoľnosťou a zvracaním. Táto bolesť väčšinou ale trvá niekoľko minút, nanajvýš hodinu, približuje web IFLScience.

Anatomicky sú semenníky veľmi zraniteľným miestom. Ako už asi tušíš, je to spôsobené tým, že nachádzajú mimo tela a sú chránené iba tenkou kožnou vrstvou. Táto zraniteľnosť robí ich bolesť veľmi intenzívnou, ale krátkodobou, a najčastejšie nevedie k trvalým následkom. Mimochodom, vedel si, že slony si napríklad držia semenníky vo svojom tele, vedľa obličiek. Neodbočujme ale ďaleko od témy.

Pôrod: Dlhodobá, vyčerpávajúca bolesť

Ženy nie sú na tom o moc lepšie v porovnaní s mužmi. Maternica je tiež vystlaná množstvom nociceptormi. Okrem toho, pôrod zväčša trvá o niečo dlhšie ako pár minút. Vo všeobecnosti ide o komplexný proces, ktorý môže trvať aj niekoľko hodín a v niektorých extrémnych prípadoch aj deň či viac. Nehovor viac o tom, že cez trubicu, ktorá je široká len niekoľko centimetrov, sa von prediera malý človiečik, ktorý je niekoľkokrát väčší. Počas pôrodu dochádza k výraznému rozťahovaniu maternice, panvových svalov a tkanív, čo spôsobuje intenzívnu a často nepretržitú bolesť. Táto bolesť je zvyčajne sprevádzaná ďalšími fyzickými a emocionálnymi symptómami, ako sú vyčerpanie, nevoľnosť, úzkosť a v niektorých prípadoch aj strach. Len pre zaujímavosť, prvorodičky v priemere rodia osem až deväť hodín, čo sa dá porovnať s pracovným dňom a pre zaujímavosť, asi 30-krát dlhšie, ako prichádzajú na svet kone.

Zaujímavosťou je, že vo zvieracej ríši a to aj dokonca v porovnaní s našimi najbližšími príbuznými v živočíšnej ríši, ľudoopmi, sme jedným z mála druhov, ktoré potrebujú pri pôrode pomoc od druhého člena komunity. Vráťme sa ale späť.

Dôležitým faktorom pri hodnotení pôrodnej bolesti je jej subjektívna povaha – každá žena prežíva pôrod inak, a to nielen v závislosti od fyziológie, ale aj od jej psychického stavu a pripravenosti. Niektoré ženy popisujú pôrod ako najväčší bolestivý zážitok v živote, zatiaľ čo iné vnímajú pôrod ako menej bolestivý, ale náročný proces.

Aký je teda verdikt?

Sklameme ťa, ale jednoznačná odpoveď, neexistuje. Bolesť je zážitok, ktorý je pre každého iný. Zároveň každý z nás má iný prah bolesti. To, čo je pre jedného mučenie, môže byť pre iného šteklením. Pôrod a kopnutie do semenníkov, sú dva typy odlišnej bolesti, pričom niekedy mužská bolesť môže byť silnejšie, platí to samozrejme aj naopak. Majitelia semenníkov môžu hovoriť, že niektoré ženy majú štyri a viac detí, teda tá bolesť, nebude taká hrozná, no rovnako aj ženy môžu hovoriť, že futbalisti dostali loptou do citlivých miest desiatky raz, teda rovnako, nemôže byť tak katastrofálnou, keď muži aj naďalej hrajú futbal.

V každom prípade, hlavný rozdiel pri tomto type bolesti je, že jedna vedie k novorodencovi, zatiaľ čo druhá bolesť vedie k potenciálne zníženej pravdepodobnosti, že ho budeš mať.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.