bolest krizov
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Ľudské telo, Veda a technika

Bolia vás kríže? Táto jednoduchá aktivita vám môže pomôcť dať sa dokopy oveľa skôr, ako keby ste nerobili nič

Možno aj vy máte bolesti chrbta. Hlavne bolesť spodného chrbta mnohým znepríjemňuje bežný život. Medzi základné príznaky, že niečo nie je v poriadku, patrí, že môžete pociťovať bolesť, keď sa zohýnate, keď sedíte, alebo vykonávate inú aktivitu. Tieto nepríjemnosti sú pomerne rozšírené. Ak aj vy trpíte bolesťou krížov a aktívne robíte všetko preto, aby ste sa jej zbavili, tak máme pre vás skvelú správu. Vedci z Macquarie University priniesli zaujímavé zistenie, ako sa môžete bolesti krížov zbaviť podstatne rýchlejšie.

Bolesť krížov je globálny problém

Bolesť dolnej časti chrbta je globálny problém, ktorý postihuje približne 800 miliónov ľudí na celom svete. Nie je žiadnym tajomstvom, že bolesť krížov je jednou z hlavných príčin invalidity a výrazne znižuje kvalitu života. Opakované epizódy bolesti sú tiež veľmi bežné, pričom až sedem z desiatich ľudí, ktorí sa zotavia z jednej epizódy, zažije recidívu do jedného roka. Inými slovami, bolesť krížov sa vráti ako bumerang.

Súčasné najlepšie postupy pre manažment a prevenciu bolesti dolnej časti chrbta odporúčajú kombináciu cvičenia a vzdelávania. Avšak nie všetky formy cvičenia sú prístupné pre všetkých a to kvôli ich vysokým nákladom, zložitosti a potrebe odborného dohľadu. Existuje ale jedna forma cvičenia, ktorá je dostupná pre všetkých a nebude vás stáť ani jedno € navyše.

Štúdia výskumníkov sa zamerala na to, či by chôdza mohla byť účinnou, cenovo dostupnou a prístupnou alternatívou. Experiment sledoval 701 dospelých, ktorí sa nedávno zotavili z epizódy bolesti dolnej časti chrbta. Účastníci boli náhodne rozdelení do dvoch skupín: jedna skupina sa zúčastňovala individuálneho programu chôdze vrátane koučing od fyzioterapeuta, zatiaľ čo druhá skupina slúžila ako kontrolná skupina.

kolko krokov

Zdroj: 12138562 z Pixabay

Výskumníci sledovali účastníkov jeden až tri roky, v závislosti od toho, kedy sa pripojili do štúdie. Výsledky boli publikované v najnovšom vydaní prestížneho časopisu The Lancet.

Chôdza vám môže pomôcť viac, než si myslíte

Profesor fyzioterapie na Macquarie University, Mark Hancock, ktorý je hlavným autorom článku, tvrdí, že tieto zistenia môžu významne ovplyvniť manažment bolesti dolnej časti chrbta.

„Chôdza je nízkonákladové, široko dostupné a jednoduché cvičenie, ktoré môže vykonávať takmer každý, bez ohľadu na geografickú polohu, vek alebo socioekonomický status.“, hovorí Hancock.

Výskumníci zistili, že ľudia, ktorí sa aktívne venovali popri programu aj chôdzi (päťkrát týždenne v priemere 30 minút každý deň), sa skôr rehabilitovali ako tí, ktorí nie. Nejde pritom o zanedbateľný čas. Ľudia, čo sa nevenovali aktívne chôdzi, prešli recidívou za 208 dní (pozn. ide o medián) v porovnaní so 112 dňami, ktorí sa venovali chôdzi.

„Nevieme presne, prečo je chôdza taká dobrá na prevenciu bolesti chrbta, ale pravdepodobne to zahŕňa kombináciu jemných oscilačných pohybov, zaťaženia a posilňovania štruktúr a svalov chrbtice, relaxácie a odbúrania stresu a uvoľňovania endorfínov, ktoré navodzujú dobrý pocit.“

Chôdza má okrem iného mnoho ďalších zdravotných výhod, vrátane zlepšenia kardiovaskulárneho zdravia, zvýšenia hustoty kostí, udržania zdravej hmotnosti a zlepšenia duševného zdravia.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť