oci zrak_titulka
Zaujímavosti

Čo spôsobuje nepríjemné kruhy pod očami?

Poznáte to. Vyspali ste sa, ale kruhy pod očami máte stále. Asi všetkým je dobre známe, že tmavé kruhy pod očami spôsobuje únava, tvrdá práca alebo ponocovanie. Všetky tieto faktory môžu byť naozaj príčinou nepríjemných kruhov pod očami. Vedeli ste, že dôležitú úlohu však zohrávajú aj gény?

Takže, čo sa vlastne deje, keď si ráno nájdete pod očami tmavé machule?

1

Tenká vrstva kože

Jednoducho povedané, tmavé kruhy v okolí očí sú výsledkom tenkej vrstvy kože pod očami, ktorá ukazuje cievy a krv viditeľnejšie, než na inom mieste tela. (Pre porovnanie, koža v okolí očí má hrúbku len 0,5 mm, zatiaľ čo koža na iných miestach tela dosahuje hrúbku 2 mm.)

2

Hra svetla

Dôvod, prečo sa cievy často zdajú modré nie je preto, že by krv vnútri žíl bola modrá, ale preto, že podkožné tkanivá prepustia len modré alebo fialové vlnové dĺžky svetla.
Rovnako je to aj v prípade kože pod očami. Tmavé kruhy sú zvyčajne jednoducho výsledkom odrážania svetla späť zo žíl, ktoré sú umiestnené pod veľmi tenkou vrtstvu kože. Je to tiež dôvd, prečo sú monokle také viditeľné. Na tenkej koži v okolí očí sú tiež ľahšie viditeľné prasknuté cievky.

3

Vek

Ako starneme, naša koža stráca svoju elastickosť a schopnosť regenerácie a stáva sa tenšou. To je dôvodom, prečo majú starí ľudia tmavé kruhy pod očami, bez ohľadu na to, ako dlho spia.

4

Genetika

Nepríjemná ozdoba pod očami je tiež otázkou genetickej predispozície.

5

Množstvo melanínu

Ďalším faktorom, ktorý môže spôsobovať tmavé kruhy pod očami je periorbitálna hyperpigmentácia. Je to stav, keď koža pod očami produkuje viac melanínu, čo spôsobuje, že sa javí tmavšou.

6

Poškodené cievky

Aj keď nemáte vrodenú predispozíciu, je veľa faktorov, ktoré kruhy pod očami môžu zhoršovať. Jedným z nich je fakt, že cievky pod očami sa môžu poškodiť, začne z nich vytekať krv a vaša koža je tmavá a opuchnutá. Nie je to však žiaden vážny problém a aj keď sa opakuje, nemá žiadne zdravotné následky. Riešením je zmena životného štýlu.

7

Hromadenie tekutiny

Ďalšou príčinou opuchnutej kože pod očami môže byť tiež hromadenie tekutiny, čo je spôsobené alergiou, chorobou alebo nadmernou konzumáciou soli, čo zapričiňuje, že telo udržiava viac vody, než by malo. To môže spôsobovať zvýšený tlak na kožu a cievy v okolí očí, ktoré sa následne priblížia k povrchu kože a tmavé kruhy pod očam sú viditeľnejšie.

8

Únava

Môže tmavé kruhy pod očami spôsobovať únava? Niekedy.
Keď je telo unavené, produkcia korzitolu dramaticky stúpa, aby telu dodala energiu pre fungovanie. Korzitol v skutočnosti zvyšuje objem krvi v tele, čo spôsobuje u ciev (vrátane tých pod očami) jeho pohltenie. Zväčšenie ciev je potom ľahko viditeľné aj u ľudí, ktorí boli obdarovaní hrubšou podočnou kožou.
Kortizol tiež spôsobuje nahromadenie tuku, takže nedostatok spánku nevplýva len na tento kozmetický problém.

9

Lieky, ktoré spôsobujú rozšírenie ciev

10

Nadmerné škrabanie alebo trenie očí

Napríklad počas sezóny alergií alebo počas choroby

11

Spanie na bruchu

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť