Nedávno sme si povedali dôvody, prečo sa lekári pozerajú na nechty pacientov. To, ako vyzerajú a ako sa menia, vie totiž veľa povedať o zdravotnom stave pacienta. No prejdime teraz k ďalšej príbuznej téme, ktorou sú polmesiace na našich nechtoch.
Väčšina ľudí má malý do biela sfarbený polmesiacový tvar na spodnej časti každého nechtu, kde sa necht pripája k prstu. Tento polmesiac sa nazýva aj lunula. No niektorým tento polmesiac chýba.
Nechty začínajú rásť v koreni nechtu, ktorý je skrytý pod kožou. Keď bunky v koreni nechtu rastú, nové nechtové bunky vytlačia staré nechtové bunky. Tieto staré bunky sa sploštia a vytvrdnú vďaka keratínu, proteínu, ktorý tieto bunky tvoria. Novovytvorený necht potom kĺže po nechtovom lôžku po rovnej ploche pod nechtami.
Pretože lunula obsahuje najnovšiu časť nechtu, tak je schopná prezradiť mnoho informácií o zdraví človeka. Zdravé lunuly majú zvyčajne belavú farbu a zaberajú malú časť spodnej časti nechtu. Zvyčajne sú najviac viditeľné na palci. Môžete si tiež všimnúť, že sa na ukazováku zdajú menšie, postupne sa zmenšujú, až kým nedosiahnete svojho malíčka, kde môžu byť sotva viditeľné.
Čo vie o vás zmena lunuly (polmesiačika) prezradiť?
Chýbajúci polmesiac môže naznačovať, že osoba má nedostatok vitamínov alebo vážny zdravotný stav. No treba rovnako povedať, že chýbajúca lunula automaticky hneď neznamená zdravotný problém. Preto ak ju nevidíte, nepanikárte! Skryť sa môže pod kutikulou alebo pokožkou na spodnej časti prsta. No ak sa necítime komfortne a chýba nám polmesiac, tak by sme nemali dlho váhať s návštevou lekára, píše portál medicalnewstoday.com.
Ľudia bez polmesiaca na nechtoch môžu trpieť podvýživou alebo vitiligom. Pre tých, ktorí nevedia, tak vitiligo je kožné ochorenie, pri ktorom dochádza ku strate pigmentu na určitých častiach tela. Ďalšie možné vysvetlenie, prečo vám chýba polmesiac, môže byť Anémia. Z medicínskeho hľadiska predstavuje anémia nedostatok červených krviniek v našom organizme. Najčastejšou príčinou anémie je nedostatok železa.
Lunula častokrát chýba aj ľuďom, ktorí majú problémy s obličkami. Osoba so zlyhaním obličiek si tiež môže všimnúť hnedý pás na špičke prsta, v mieste, kde sa biela špička spája s nechtovým lôžkom. No ťažké ochorenie obličiek môže indikovať i to, keď časť vášho nechtu obsahujúca lunulu výrazne zbelie, niekedy sa môže vytvoriť aj necht, ktorý je napoly hnedý a napoly biely.
Lunuly sa môžu i začervenať. V tomto prípade to indikuje, že pacient trpí ochorením srdca alebo pľúc. Sčervenali polmesiac môže ale zároveň znamenať aj problémy s pečeňou.
U niektorých ľudí sa môžu vyvinúť tmavomodré lunuly. Ak sa tak stane, tak môže ísť o skorý varovný sygnál argyrie. Ide o typ otravy spôsobenej nadmerným vystavením striebru. Prípadne môže ísť aj o Wilsonovu chorobu. Ide o poruchu transportu medi, ktorá je spôsobená nadmerným ukladaním medi do pečene, bazálnych ganglií, buniek rohovky a ďalších parenchymatóznych orgánov.
Bledomodré lunuly môžu byť znakom nediagnostikovaného alebo nekontrolovaného diabetu.
Stretnúť sa môžete aj so syndrómov žltých nechtov. Ľudia so syndrómom žltých nechtov majú žlté, zakrivené nechty, ktoré môžu zhrubnúť alebo odpadnúť. Môžu mať tiež respiračné príznaky, ako je chronický kašeľ, a zvyčajne majú opuchnuté dolné končatiny alebo členky. Odborníci nevedia, čo presne spôsobuje syndróm žltých nechtov.
Nadmerné požitie fluoridu (nachádza sa napríklad v zubnej paste) môže spôsobiť, že nechty vám zhnednú alebo sčernejú.
Kedy by ste mali navštíviť dokora?
Vyššie popísané zmeny nechtov sú najčastejšie, s ktorými sa môžete stretnúť. No strata alebo zmena lunuly, môže značiť aj iné zdravotné ťažkosti.
Ak vám chýbajú polmesiačiky, tak by ste nemali panikáriť, no odporúča sa navštíviť v dohľadnej dobe lekára, aby ste vylúčili zdravotné problémy. Keď má človek iné príznaky, ako sú ťažkosti s dýchaním, bolesť na hrudníku, horúčka alebo nezvyčajný opuch, vymiznutie lunul môže signalizovať život ohrozujúci zdravotný problém. V týchto prípadoch by ľudia mali okamžite navštíviť lekára.