modre oci
Nezaradené

Ďalší bod pre Japonsko. Vlakovú stanicu postavili tak, aby čo najmenej obmedzila 700-ročný strom

Na svete sa neustále niečo buduje. Bohužiaľ, zvyčajne na úkor prírody, ktorá sa v tomto smere rozhodne nevie brániť. Japonci sú však známi tým, že radi konajú trochu odlišne. Preto aj táto vlaková stanica bola navrhnutá tak, aby obmedzila strom čo najmenej. Architekt u nás by s takýmto návrhom zrejme neprerazil.

V severovýchodnej časti Osaky, nazývanej Neyagawa, vlaky prechádzajú stanicou s menom Kayashima. O vlakoch v Japonsku sa dá hovoriť veľa – ich dochvíľnosť, spoľahlivosť, úroveň a rýchlosť ohromia nejedného nezvyknutého človeka.  Kayashima station dostala svoje meno podľa Big Kusu Tree of Kayashima. Je to strom, ktorý je starší než prvé záznamy z tejto oblasti. Prvý dokument, ktorý sa zmieňuje o tomto starcovi, sa datuje vyše 700 rokov dozadu.

Foto: @Mullboyne/Twitter

Foto: Ryusuke Shigeta

Prvá vlaková stanica tu bola otvorená v roku 1910, a strom stál blízko nej. Poskytoval cestujúcim prístrešie a ochranu počas slnečných, ale aj daždivých dní. Ďalších 60 rokov bol strom svedkom tisíciek cestujúcich. Ako sa však populácia rozrastala, bolo potrebné rozširovať trate. V roku 1972 prišla železničná spoločnosť s plánom, v ktorom strom nemal miesto. Mal byť vyťatý.

Foto: amazon.co.jp

Prečo sa tak nestalo je stále trošku záhadou. Hovorí sa, že ľudia začali na strome vídať zvláštneho bieleho hada. Iní zase videli stúpať dym z jeho koruny. Keď sa jeden pracovník odvážil odrezať z neho vetvičku, vraj ho na niekoľko dní zasiahla vysoká horúčka.

Pri pokusoch zbaviť sa stromu vraj prišli o život dvaja ľudia. Nakoniec sa spoločnosť rozhodla prijať návrh architekta na stanicu, ktorá strom zachová. Vznikla tak jedinečná, prírodne zladená stanica a dodáva japonskej vlakovej doprave ďalšiu korunku.

zdroj: odditycentral.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť