Nezaradené

Do roku 2050 bude v oceánoch viac plastu ako rýb

Plast je veľkým priateľom dnešnej konzumnej spoločnosti. No s prírodou sa nemajú veľmi radi. Situácia sa však ešte zhorší…

Dnešná doba je závislá na plaste, tento materiál sa využíva na všetko od balenia jedla až po časti nástrojov a technológií, ktoré každodenne používame. Plasty sú všade, oceány a moria nie sú výnimkou. Nová správa odhalila, že v roku 2050 bude v oceánoch viac plastového odpadu ako rýb. Správa vznikla na základe analýzy dvesto štúdií a rozhovorov so 180 odborníkmi.

20.01 plastics in the ocean #2

Od roku 1964 sa produkcia plastov zvýšila až 20-násobne. Každoročne sa vyrobí okolo 311 miliónov ton plastu. V najbližších 20 rokoch sa očakáva, že toto číslo stúpne až dvojnásobne. Do roku 2050 až 4-násobne. Viac ako 95% vyrobených plastov používame iba raz a potom ich zahodíme. Z celkového množstva efektívne recyklujeme vraj len chabých 5% odpadu, približne 40% končí na skládkach a až tretina zo všetkých vyrobených plastov ročne „nájde“ cestu do svetových oceánov. V porovnaní, je to akoby sa za každú minútu do oceánov vysypalo jedno smetiarske auto.

„Ak neprijmeme žiadne opatrenia, očakáva sa, že tento stav sa zvýši na „dve plné smetiarske autá“ za minútu už v roku 2030 a štyri za minútu v roku 2050. Pri doterajšom scenári by oceán do roku 2025 mohol obsahovať až jednu tonu plastov na tri tony rýb. V roku 2050 by plastov v moriach bolo už viac ako rýb,“ píše sa v správe.

20.01 plastics in the ocean

Vo svojej štúdii načrtli odborníci riešenie, a to novú ekonomiku plastov. Jej základom je vízia, podľa ktorej sa plasty nestanú odpadom. Malo by sa to dosiahnuť napríklad účinnejším procesom recyklácie, výrobou znovu použiteľných obalov či vývojom obnoviteľných plastov. ,,Ide o veľký boj, všetci sa musíme zmobilizovať a začať spoločne uvažovať nad tým, ako vyrobené plasty efektívne znova využívať,“ povedal jeden z odborníkov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť