Posledné slnečné dni mnohých vytiahli von na záhradu alebo niekde do prírody oprášiť gril. Šťavnaté mäso, hudba, rodina, priatelia, možno trochu alkoholu, ale hlavne zábava – to všetko patrí k letným grilovačkám.
Či už dávate prednosť drevenému uhliu, drevnej štiepke alebo propánu, všetky tieto palivá do ovzdušia vypúšťajú veľké množstvo emisií. Jedna z lepších alternatív je elektrický gril, ale tá najlepšia je rovno solárny. Ako sa môžete dovtípiť, solárny gril potrebuje k svojmu chodu slnko. Čo však v podvečerných hodinách, kedy slnečné lúče už nie sú také silné ako cez deň? Znamená to koniec grilovačky? Našťastie nie!
img: ©Derek Ham, barbequelovers.com
Technologická spoločnosť, ktorú založil profesor MIT David Wilson vyvinula technológiu, ktorá dokáže uložiť solárnu energiu aj počas večera! Užijete si teda skvelú grilovačku ako dlho len chcete, budete šetriť životné prostredie a ešte aj ušetríte na palive. Tri v jednom!
Vynález by mohol byť dokonca veľkým prínosom pre rozvojové krajiny, kde sú ľudia pri varení odkázaní iba na drevo.
img: ©Derek Ham, barbequelovers.com
Technológia profesora Wilsona získava slnečnú energiu a ukladá ju ako latentné teplo, čo dovoľuje grilovanie na neuveriteľných 25 hodín pri teplote 232°C. Technológia využíva Fresnelove šošovky (WIKI), pomocou ktorých získava slnečnú energiu na roztavenie kontajnerov obsahujúcich dusičnan lítny. Ten slúži ako batéria, ktorá môže udržiavať energiu až po dobu 25 hodín. Teplo je potom prúdením prepúšťané varičmi, na ktorých sa griluje mäso.
img: ©Derek Ham, barbequelovers.com
„Na svete existuje mnoho solárnych varičov,“ hovorí Wilson, „ale prekvapivo, nie veľa z nich využíva latentné teplo uložené pre varenie jedla.“ Wilson rozvinul myšlienku potom, čo strávil nejaký čas v Nigérii, kde je na varenie používané drevo, čo spôsobuje veľa problémov. Nielenže varenie drevom spôsobuje ochorenie dýchacích ciest, ale aj zvýšenie odlesňovania. Čo je však najhoršie, ženy sú počas hľadania dreva v lese častokrát znásilňované.
img: ©Derek Ham, barbequelovers.com
Skupina študentov MIT pracuje s touto technológiou aby vyvinula funkčný prototyp solárneho grilu. Derek Ham, Eric Uva a Theodora Vardouli sa zúčastnili tejto štúdie vďaka multidisciplinárnemu kurzu „iTeams“ (skratka od „Inovatívne tímy“). Po skonštruovaní prvého konceptu by radi rozbehli biznis s predajom týchto grilov. Cieľom je vytvoriť obchodný model pre distribúciu solárnych grilov do rozvojových krajín, rovnako ako pre domáci americký trh. Pre domáci trh však bude k dispozícii hybridná verzia s prídavným ohrievaním na propán. Zatiaľ všetko prebieha podľa plánu a o niekoľko rokov si vďaka solárnemu grilu budeme užívať mäso pobozkané slnkom, namiesto opáleného od uhlia. A to dokonca aj po západe slnka.
img: ©Derek Ham, barbequelovers.com