Fakty

História tlače – aké boli prvé tlačiarne?

Pod pojmom tlač väčšinou rozumieme prenesie určitej formy informácie (písanej, či grafickej) na vhodné médium. Väčšinou je médium klasický papier, ktorý umožňuje dlhodobo a v reprezentatívnej podobe danú informáciu uchovať. V súčasnosti je tlač veľmi jednoduchá a klasické tlačiarne máme doma takmer všetci. Aká je ale história tlače? Ako sa posunula od minulosti až k súčasným moderným tlačiarňam?

Prvé pokusy o tlač

Za počiatky tlače môžeme prakticky považovať aj rôzne nástenné maľby, ktoré prenášali informáciu prostredníctvom množstva generácií. Najčastejšie išlo o obrázky lovu, či rodinného života. Neskôr sa začali vytvárať rôzne pečate a pečiatky, ktoré taktiež prenášali informáciu pre rôznych čitateľov. Základ pre vznik tlače bol položený v Číne – už v priebehu druhého storočia sa tu používali kamenné platne, ktoré sa s informáciou ukladali do kamenných knižníc.

Neskôr v 6. storočí sa kameň ako médium vymenilo za drevo a využívali sa drevené dosky. V 9. storočí sa prešlo na kovové platne. Prvý pokus o vytvorenie jednoduchej tlačiarne pochádza z 11. storočia, kedy sa čínsky tlačiar Pi Sheng pokúsil vytvoriť tlačiareň poukladaním keramických znakov fixovaných voskom na kovovom podklade. Táto prvotná tlačiareň, ale nezískala veľký úspech.

Medzi známe vynálezy sa zapísala v 15. storočí kníhtlač, ktorej autorom bol Gutenberg. Princíp pozostával zo zostavovania znakov tak, že sa najprv písmená uzatvorili do formy a po tlačení sa mohli znova rozobrať a nanovo poskladať. Toto sa označovalo aj termínom ručná sadzba, pričom išlo o revolúciu po celom svete, ktorá priniesla omnoho rýchlejšie šírenie informácií.

Prvé tlačiarne

Prvú tlačiareň vytvorila spoločnosť Seikosha v roku 1964 pre Olympijské hry v Tokiu. Používala sa najmä na prehľadné zverejňovanie informácií z časomiery. Dcérskou spoločnosť tejto známej firmy je spoločnosť Epson, ktorá sa ešte stále venuje výrobe kvalitných tlačiarní. Rovnako sa spoločnosť Epson zaslúžila aj o výrobu prvej sériovo vyrábanej tlačiarne – v roku 1968.

Epson Wide Carriage 9-pin tlačiareň

Zaujímavým faktom je že technológia využívaná aj v súčasnosti pri 3D tlači bola objavená už v roku 1988, pričom sa o niekoľko rokov neskôr začali objavovať aj prvé 3D tlačiarne. Technológia sa neustále vyvíja a dnes už vieme tlačiť pohodlne dokumenty doma aj prostredníctvom funkcií ako bluetooth, či wifi. Tlačiareň je tak omnoho jednoduchšie ovládateľná a pritom aj cenovo dostupná pre použitie v domácnosti.

Ak si vyberáte tlačiareň na doma, mali by ste vedieť aký druh tlače je pre Vás potrebný a tiež v akom množstve budete tlačiareň používať. Na domáce účely sú postačujúce aj menšie tlačiarne, ktoré sú doplnené o skener. Pre väčšie spoločnosti je nutné siahať po väčších modeloch, ktoré si dokážu samé brať papier a tiež si strany „prehadzovať“. Dnes na trhu nájdete široké spektrum modelov v rôznych cenových kategóriách, vďaka čomu nie je problém si vybrať. 

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť