Búrky, počas ktorých všade navôkol bijú blesk, sú pre mnohých divadlom. Keď nás ale búrka zasiahne nepripravených, niekde na túre, prípadne vonku bez toho, aby sme mali možnosť schovať sa, tak predstavuje pre nás nebezpečenstvo. A hoci zásah bleskom automaticky neznamená, že umrieme, tak následky si ponesieme so sebou celý život. Zaujímavosťou ale je, že je pre nás lepšie, keď sme mokrý, keď nás zasiahne blesk. Nedávny experiment ukázal, nielen to, že zranenie po zásahu bleskom sú nižšie, keď sme mokrý ako suchý, ale zároveň do lebečnej dutiny sa dostane približne o tretinu menej prúdu.
Je bezpečné kúpať sa vo vode počas búrky?
Pravdepodobne ste sa už niekedy kúpali v jazere, keď vonku kvapkalo či pršalo. Bolo toto ale zodpovedné správanie alebo nie? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie. Existuje množstvo mýtov o tom, ako je kúpanie v mori či jazere počas búrky bezpečné.
Hoci kúpanie sa v jazere či rieke, keď všade navôkol dopadajú kvapky vody a blesky, znie romanticky, tak vedzte, že by ste to nemali robiť. Hrozí vám nebezpečenstvo.
Ak ste dávali pozor na hodinách fyziky, tak určite viete, že voda a elektrina nie sú dobrými kamarátmi. Dôvod, prečo je kúpanie počas búrky nebezpečné, súvisí viac s vedením blesku ako so samotným bleskom. Existuje kvantum názorov, že rôzna voda vedie elektrinu odlišne. Čiastočne je to pravda, slaná voda je lepším vodičom ako sladká. Vedzte ale, že, ak blesk udrie vo vašej blízkosti, tak vám to môže byť jedno, či sa kúpete v sladkej alebo slanej vode. Výboj z blesku môže byť rozptýlený na veľké vzdialenosti od miesta zásahu.
Ak blesk zasiahne vodu, elektrina sa môže rýchlo šíriť. Ak ste vo vode alebo veľmi blízko nej, môžete dostať elektrický šok, ktorý vám môže spôsobiť vážne zranenie alebo v tom najhoršom prípade aj smrť. Silný elektrický prúd vám môže napríklad spôsobiť zlyhanie srdca či zástavu dýchania. Okrem priameho účinku elektrického prúdu môže zásah bleskom spôsobiť aj popáleniny alebo iné fyzické zranenia. Taktiež blesk môže spôsobiť, že stratíte vedomie, čo nie je určite žiadaný stav, keď sa kúpete vo vode.
„Vedeli ste, že najväčšia koncentrácia elektrického prúdu by sa mala nachádzať na alebo tesne pod povrchom hladiny vody.“
Keď blesk zasiahne vodu, elektrický náboj neprenikne hlboko do vody, ale rozšíri sa po povrchu a rozptýli sa horizontálne. Tento elektrický náboj môže prejsť len 10 m, no aj 100 m alebo viac v závislosti od sily samotného blesku. Preto z pohľadu, keď ste plavec a hoci nie ste v tesnej blízkosti blesku, tak aj napriek tomu, vám môže blesk ublížiť.
Nehovor viac o tom, že počas kúpania sa, často ste nad hladinou vody. Znamená to, že ste najvyšší bod a nie je žiadnym tajomstvom potom, že blesk hľadá najkratšiu cestu smerom k zemi, do ktorého udrie, aby čo najefektívnejšie zviedol elektrický náboj. Dokonca aj keď stojíte na brehu, vaša pravdepodobnosť, že vás zasiahne blesk, sa výrazne zvýši, ak ste vyšší ako čokoľvek vo vašom bezprostrednom okolí.
Prečo ryby neumrú počas búrky, keď blesk zasiahne vodu?
Možno sa teraz pýtate, ako je možné, že ryby vo vode, ktorú zasiahne blesk, prežijú. Odpoveď na túto otázku nájdete vyššie, ak ste čítali pozorne. Väčšina rýb pláva pod hladinou a nie sú ovplyvnené zásahom blesku. Keď blesk zasiahne vodu, väčšina elektrického prúdu sa šíri pozdĺž povrchu vody skôr ako do hĺbky, čo znižuje účinky na ryby, ktoré plávajú v hlbšej vode. Ide o jav známy ako „skin effect“.