Možno aj ty sa niekedy cítiš v kuchyni ako „drevo“. Nedávno sme sa venovali napríklad téme, ako môžeš zabrániť tomu, aby ti praskli párky počas varenia. Prípadne, ako môžeš predísť tomu, aby ti vykypela voda z hrnca, keď zovrie.
Dnes sa pozrieme na ďalšiu zaujímavú tému, ktorou je ryža. Konkrétne, či je ryžu potrebné predtým, ako ju začneš variť, potrebné umyť.
Nielen medzi laikmi, ale aj medzi odbornou verejnosťou sa vedú debaty, či je alebo nie je potrebné premyť ryžu predtým, ako ju dáš variť. Poďme sa na túto tému pozrieť spolu s webom livestrong.com, ktorý sa tejto problematike venoval podrobne.
Umývať alebo neumývať ryžu?
Prečo by si mal ryžu pred varením umyť?
V prospech jej umytia hovorí, že odstrániš z nej nečistoty, prach, zvyšky pesticídnou a potenciálnych kontaminantov, ktoré sa môžu dostať na ryžu počas spracovania a prepravy. Ryža prechádza viacerými fázami predtým, ako sa dostane na predajné pulty obchodov.
Ďalej, keď umyješ ryžu pred tým, ako ju dáš variť, tak sa zbavíš aj nadbytočného škrobu, ktorý sa pri spracovaní ryže uvoľňuje z povrchu zŕn, môže viesť k tomu, že výsledná varená ryža bude príliš lepkavá a zlepená. Tento postup je obzvlášť dôležitý pri druhoch ryže ako je basmati alebo jazmínová ryža. Taktiež treba povedať, že oplachovanie naštartuje proces rehydratácie, čo umožní zrnám začať absorbovať vodu.
Málokto ale vie, že ryža môže obsahovať stopy ťažkých kovov, najmä arzénu. No rovnako môže pohltiť aj olovo a kadmium z kontaminovanej pôdy a vody. Umývaním ryže sa môžeš vo čiastočne týchto ťažkých kovov zbaviť.
Kedy by si ryžu nemal umývať?
Nie ale vždy je žiadúce umývať ryžu. Napríklad, keď robíš hríbové krémové rizoto či ryžový puding. Krémová konzistencia sa v tomto prípade dosahuje vďaka prítomnosti škrobu.
Rovnako treba povedať, že jednou z kontroverzií, ktorá sa spája s umývaním ryže, je strata niektorých živín. Ryža obohatená o vitamíny a minerály môže pri umývaní prísť o časť týchto látok, najmä vitamínov skupiny B, ako je tiamín, niacín a kyselina listová. Umývanie ryže tak môže čiastočne znížiť jej výživovú hodnotu. Tento typ ryže je označovaný ako „fortifikovaná ryža“.
Vo všeobecnosti sa ale odporúča, aby si ryžu umýval. Vďaka tomu sa zbavíš nečistôt a potenciálne škodlivých látok, ktoré môžu byť v ryži prítomné.
„Ryžu by ste mali pred varením vždy prepláchnuť,“ hovorí registrovaná dietológka Kimberly Gomer, RDN. „Kontaminanty sa do rastlín ryže dostávajú zo znečistenej podzemnej vody, ktorá zaplavuje ryžové polia, takže hlavnou výhodou preplachovania ryže je zníženie rizika toxicity ťažkých kovov.“
„Predvarenie s absorpčnou metódou“
Posledné výskumy ukazujú, že metóda varenia známa ako „predvarenie s absorpčnou metódou“, je kompromisom, vďaka ktorému môžeš ryžu zbaviť nečistôt, ťažkých kovov a podobne, a zároveň zachovať väčšinu mikroživín.
Táto metóda spočíva v tom, že ryžu predvaríš a následne scedíš a znova uvaríš.