rande zlomene srdce
Ľudské telo, Veda a technika

Je pravda, že protiklady sa priťahujú alebo ide o mýtus? Pozrite sa, čo na to hovorí veda

Pravdepodobne ste už počuli, že „protiklady sa priťahujú“, no je to skutočne tak? Na túto tému sa pozreli výskumníci z CU Boulder. Poďme sa nižšie pozrieť na to, na čo prišli.

Vedci celkovo analyzovali viac ako 130 rôznych vlastností pričom študovali milióny párov za obdobie viac ako storočie.

Štúdia bola publikovaná 31. augusta v časopise Nature Human Behaviour, a potvrdzuje to, čo viacero štúdií naznačuje už desaťročia, že tvrdenie, že protiklady sa priťahujú, nie je pravdivé.

Výskumníci zistili, že v 82% až 89% analyzovaných vlastnostiach – od politických názorov cez vek prvého pohlavného styku až po návyky pri užívaní návykových látok, boli partneri skôr podobní ako odlišní.

Iba pri 3% vlastnostiach a iba v jednej časti ich analýzy, mali jednotlivci tendenciu spájať s tými, ktorí sa odlišovali.

„Veľa modelov v genetike predpokladá, že ľudský výber partnera je náhodný. Táto štúdia ukazuje, že tento predpoklad je pravdepodobne nesprávny,“ hovorí hlavný autor a riaditeľ IBG Matt Keller.

Vedci sa pozreli na dáta staré viac ako 100 rokov

V štúdii sa autori pozreli nielen na metaanalýzu predchádzajúcich výskumov, ale vykonali aj vlastnú analýzu.

Pri metaanalýze sa pozreli na 22 vlastností v rámci 199 štúdií zahŕňajúcich milióny mužsko-ženských rodičov, zasnúbených párov, manželských párov alebo spolubývajúcich párov. Najstaršia štúdia sa uskutočnila v roku 1903.

Okrem toho použili súbor údajov z UK Biobank na skúmanie 133 vlastností, vrátane mnohých, ktoré sa zriedka skúmajú, vo vyše 80 000 heterosexuálnych pároch vo Veľkej Británii. Páry rovnakého pohlavia do výskumu nezahrnuli. Pretože vzory sa tam môžu výrazne líšiť.

Vo svojich analýzach preukázali, že vlastnosti ako politické a náboženské postoje, úroveň vzdelania a určité ukazovatele IQ preukázali obzvlášť vysokú koreláciu. Napríklad pri škále, kde nula znamená, že neexistuje korelácia, a 1 znamená, že páry vždy majú spoločnú vlastnosť, dosiahla korelácia politických hodnôt hodnotu 0,58.

Znaky týkajúce sa užívania látok tiež preukázali vysoké korelácie, pričom ťažkí fajčiari, veľkí pijaci a abstinenti mali tendenciu sa spájať s tými, ktorí mali podobné návyky.

Zároveň vlastnosti ako výška a váha, zdravotné problémy a osobnostné vlastnosti preukázali síce oveľa nižšie, ale stále pozitívne korelácie.

Pri niektorých vlastnostiach, ako je napríklad extroverzia, neexistuje ale veľa korelácie.

Najväčšiu podobnosť páry vykazovali v roku narodenia. Ale dokonca aj vlastnosti, ktoré sa zriedka skúmajú, ako je počet sexuálnych partnerov človeka alebo to, či boli dojčené ako dieťa, preukázali určitú koreláciu.

Výsledky našej štúdie poukazujú na to, že možno nemáme vo výbere našich vzťahov až tak voľnú ruku, akoby sme radi mysleli. Existuje možnosť že podvedome pracujú procesy, ktoré si plne neuvedomujeme,“ hovorí Horwitz.

Dôsledky pre nasledujúcu generáciu

Autori poznamenávajú, že páry majú spoločné vlastnosti z rôznych dôvodov. Niektorí vyrastajú v rovnakej oblasti. Niektorí sa cítia priťahovaní k ľuďom, ktorí sú im podobní. Niektorí sa stávajú podobnejšími, čím dlhšie sú spolu.

Môžu existovať aj sociálne dôsledky, ktoré sa nám nemusia páčiť

Napríklad niektoré malé predchádzajúce štúdie naznačili, že ľudia častejšie vytvárajú páry, kedy majú so svojim náprotivkom podobné vzdelanie. Ide o trend, ktorý by mohol, podľa niektorých teórií, zvýšiť sociálne ekonomické rozdiely naprieč skupinami ľudí.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť