alkohol opica bolest hlavy
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Ľudské telo, Mýty

Je pravda, že vytriezviete z alkoholu rýchlejšie pri prehriatí tela? Toto by ste mali vedieť!

Pravdepodobne ste to už niekedy prehnali s alkoholom, napríklad počas oslavy narodenín a na druhý deň ste preklínali, že ste si dali o niekoľko pohárikov viac. „Opica“ je stav, s ktorým sa už stretol prakticky každý. Pravdepodobne asi viete, že alkohol je toxín a telo sa ho snaží zbaviť. Tento proces je ale často sprevádzaný bolesťou hlavy či nutkaním zvracať. Otázkou je, dá sa tento proces urýchliť, keď sme vystavení vysokej teplote, napríklad na slnku počas festivalu?

Ako prebieha metabolizmus alkoholu

Metabolizmus alkoholu prebieha primárne v pečeni, kde enzýmy rozkladajú alkohol na menej škodlivé látky. Tento proces je pomerne časovo náročný a môže trvať aj niekoľko hodín, prípadne aj dlhšie, kým človek vytriezve.

Priemerná pečeň dokáže spracovať približne jednu štandardnú dávku alkoholu za hodinu. Pre lepšiu ilustráciu, ide o jedno pivo, jeden panák alebo jeden pohár vína.

Dokáže vám prehriatie tela pomôcť vytriezvieť rýchlejšie

pozeranie sa do slnka

Zdroj: Alp Cem z Pixabay

Možno ste už počuli viacero „zaručených“ tipov, ako môžete vytriezvieť rýchlejšie. Jedným z nich je, že si treba dať „srmťáka“, silnú kávu. Krátka odpoveď je, že to nefunguje, alkohol sa vám z tela neodbúra rýchlejšie. A čo taká studená sprcha? Pomôže? Odpoveď je rovnaká, nepomôže, hoci sa môžete cítiť po studenom kúpeli o niečo lepšie, no alkoholu sa rýchlejšie nezbavíte. Jedna z ďalších častých fínt, ktoré mnohí používajú, je, vystaviť sa slnku, napríklad že si ľahnete na záhrade a necháte svoje telo dobre prehriať. Tento trik funguje na nádchu, že sa budete cítiť lepšie, tak prečo by nefungoval na alkohol? Krátka odpoveď je, že rovnako táto finta nefunguje. Inými slovami, ide o mýtus, že vám prehratie tela pomôže vytriezvieť rýchlejšie.

Prehriatie vám môže pohoršiť

Naopak, ak sa vystavíte slnku a pokúsite sa prehriať, tak vám to skôr uškodí, než pomôže. Alkohol pôsobí ako diuretikum, čo znamená, že podporuje tvorbu moču a tým zvyšuje stratu tekutín z tela. Ak je človek vystavený vysokým teplotám alebo sa nadmerne potí, táto dehydratácia sa môže ešte viac zhoršiť. Okrem toho prehrievanie tela môže spôsobiť tepelné vyčerpanie alebo úpal. Alkohol už sám o sebe spomaľuje reflexy a zhoršuje schopnosť rozhodovania. Prehrievanie môže tieto účinky ešte zhoršiť.

Čo ale funguje na vytriezvenie, je čas. Keď máte opicu, najlepšie, čo môžete spraviť, je ísť spať a dať vašej pečeni potrebný čas, aby odbúrala alkohol z vášho tela.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť