Ľudské srdce je orgánom, ktorý pracuje prakticky neustále. Pumpuje nám totiž do žíl krv, ktorá zásobuje naše orgány živinami. Pre tých, ktorí nevedia, tak srdce pracuje v dvoch hlavných fázach. Prvou z nich je systola. Pri systole dochádza k stiahnutiu alebo zmršteniu srdca, ktoré vnímame ako srdcový úder. Druhou fázou je diastola. Ide o stav relaxácia, kedy je srdce uvoľnené, plní sa krvou a prekrvuje sa.
Ak by vás zaujímalo, tak vaše srdce v priemere za deň udrie približne 115 200-krát. Ak sa dožijete 80 rokov, tak to je okolo 3 363 840 000-krát! Srdce je hlavným orgánom obehovej sústavy a jeho „výpadok“, čo by len na pár minút, je pre život ohrozujúci stav. Akonáhle nám prestane biť srdce, tak orgány vrátane mozgu strácajú prístup ku kyslíku. Už po približne 3 až 5 minútach bez prístupu ku kyslíku, nám začínajú odumierať mozgové bunky.
Je pri srdcovom infarkte prítomná bolesť?
Možno ste už videli na vlastné oči, že keď niekto má infarkt, tak sa chytá za srdce. Bolesť na hrudi býva najčastejší príznak, ale pravdou je, že nemusí to byť vždy len bolesť na hrudi. Človek môže prežiť aj iné typy bolestí a nepríjemnosti.
Bolesť pri infarkte môže mať rôzne podoby a môže sa prejavovať aj v iných častiach tela.
„Keď si vám slon sadne na hruď“
Bolesť pri infarkte je často popisovaná ako tlak, zvieranie alebo pálenie na hrudníku. Pacienti ju často opisujú ako pocit ťažoby alebo prítomnosti „slona sediaceho na hrudi„. Táto bolesť môže byť veľmi intenzívna a pretrvávať niekoľko minút, prípadne môže prichádzať a odchádzať.
Ako sme ale už vyššie spomenuli, tak bolesť na hrudi, hoci je najčastejším sprievodným javom, tak človek ju môže pocítiť aj inde a v rôznej intenzite, vysvetľuje web nhs.uk. Človek, ktorý si prechádza infarktom, môže mať pocit, akoby sa bolesť šírila z hrudníka do rúk (najčastejšie ľavej ruky, ale môže postihnúť obe ruky), čeľuste, krku, chrbta a brucha. Často je prítomné točenie hlavy, závraty, potenie, dýchavičnosť, pocit nevoľnosti, obrovský pocit úzkosti či kašeľ.
Nižšie na snímke sa môžete pozrieť na najčastejšie oblasti bolesti, ktoré môžu byť prítomné počas infarktu.
Môže infarkt prebehnúť bez toho, aby ste si to všimli?
Možno by vás to nenapadlo, ale niektorí ľudia prekonajú infarkt bez toho, aby si to všimli, resp. riadne uvedomili, píše web health.clevelandclinic.org. Ako poznamenávajú experti, tak nie každý infarkt je rovnaký. Vnímanie bolesti môže byť subjektívne a líši sa medzi jednotlivcami. Niektorí ľudia môžu zažiť len miernu bolesť alebo tlak, zatiaľ čo iní môžu pociťovať extrémnu bolesť.
Súvisí to aj s tým, aké príznaky má človek počas záchvatu. Niekedy symptómy, ktoré prežívame, jednoducho pripisujeme niečomu inému ako infarktu.
Nie každá bolesť na hrudi je infarkt
Taktiež ale treba povedať, že nie každá bolesť na hrudi automaticky znamená infarkt. Ak bolesť je len chvíľkovou, napríklad trvá len niekoľko sekúnd, tak pravdepodobne o infarkt nejde. Rovnako, ak sa bolesť zlepšuje, resp. zhoršuje dýchaním alebo zmenami polohy.
Na rozdiel od krátkodobej bolesti, ktorá môže trvať len niekoľko sekúnd, bolesť pri infarkte trvá niekoľko minút a nezmizne pri zmene polohy tela alebo odpočinku. Môže prichádzať a odchádzať, ale nikdy úplne nezmizne.
Samozrejme, neznamená to, že keď pociťujete bolesť, tak to môžete brať na ľahkú váhu. V prípade neistoty je potrebné okamžite vyhľadať zdravotnú pomoc, aby ste mali istotu, že ste mimo ohrozenia života.
Ak máte podozrenie na infarkt, je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.