sedave zamestnanie a zdravie
Ľudské telo, Veda a technika

Vedci zistili, koľko hodín sedenia denne výrazne zvyšuje riziko srdcového zlyhania a úmrtia

Určite ťa neprekvapí, keď ti povieme, že pohyb a šport je kľúčom k tomu, aby si žil v zdravom tele. Pravidelné cvičenie okrem toho, že prispieva k lepšej kondícii, tak zároveň zlepšuje aj psychiku.

Asi ťa to prekvapí, ale aj malá zmena k lepšiemu, môže mať významný vplyv na kvalitu tvojho života. Nemusí ísť pritom ani o tak náročný pohyb v posilňovni, ako si možno predstavuješ. Stačí dostatočne veľa kráčať, aby si pocítil benefity na zdraví. Podľa nedávnej štúdie už 6 000 až 8 000 krokov zásadne znížilo riziko predčasnej smrti.

Mnohí z nás majú sedavú prácu a potom, ako prídu domov, tak si sadnú pred televízor a „pokračujú“ v sedení ďalej. Práve na problematiku sedenia sa pozreli výskumníci z American College of Cardiology, ktorí publikovali štúdiu, ktorá sa venovala téme, koľko hodín sedenie je už veľa, a môže zásadne prispieť k zlyhaniu srdca.

Koľko hodín sedenia je už príliš veľa?

Podľa aktuálnych odporúčaní sa odporúča, aby si cvičil viac ako 150 minút miernej až intenzívnej fyzickej aktivity týždenne. Ak tento prah naplníš, tak podporíš zdravie svojho srdca.

Odborníci ale ďalej hovoria, že cvičenie je len malým zlomkom celkovej dennej aktivity, ktorú by si mal naplniť. Jedným z fenoménom, ktorý nám robí škodí, je sedavé správanie. Ide o typ správania, ktorý častokrát podceňujeme. Vedci preto skúmali množstvo času v sede, pri ktorom je riziko kardiovaskulárne ochorenia (KVO) najväčšie (pozn.: ide napr. o ochorenia ako ischemická choroba srdca, infarkt myokardu, srdcové zlyhanie,..).

Vedci, aby sa dopátrali k zisteniam, tak skúmali dáta viac ako 89 500 ľudí z britskej biobanky, ktorých priemerný vek bol 63 rokov z čoho 56,4 % tvorili ženy. Aktivita účastníkov výskumu bola sledovaná pomocou sledovacích zariadení na zápästí, ktoré zachytávali ich pohyb. Následne na základe ich aktivity sledovali vývoj zdravotných problémov spojených so srdcom. Len pre zaujímavosť, priemerný sedavý čas za deň všetkých účastníkov bol 9,4 hodiny.

Toto je prah, ktorý je zlomový

Výskumníci došli k záveru, že viac než 10,6 hodiny sedavého správania denne je významne spojených so zvýšeným rizikom zlyhania srdca a kardiovaskulárnej úmrtnosti, čo štúdia označuje ako prahovú hodnotu.

„Vyhýbanie sa viac ako 10,6 hodinám denne môže byť realistickým minimálnym cieľom pre lepšie zdravie srdca.“, uviedol Khurshid.

Ďalej odhalili, že aj keď dostatočná fyzická aktivita (150 minút stredne intenzívnej alebo intenzívnej aktivity týždenne) zmierňuje riziká srdcového zlyhania a infarktu spojené so sedavým správaním, riziko mortality zostáva stále vysoké, ak sedavý čas prekračuje uvedenú hranicu.

30 minút aktivity denne môže predĺžiť život

Veľmi pozitívnym zistením ich práce ale je, že už len nahradenie 30 minút sedavého času akoukoľvek fyzickou aktivitou môže znížiť riziko srdcového zlyhania a kardiovaskulárnej mortality.

V prípade miernej až silnej aktivity sa znížilo riziko srdcového zlyhania o 15 % a kardiovaskulárnej mortality o 10 %. Zároveň ale treba povedať, že aj ľahká aktivita má pozitívny vplyv a to konkrétne zníženie rizika srdcového zlyhania o 6 % a kardiovaskulárny mortalitu o 9 %.

Inými slovami, aj malá zmena v spôsobe života, môže mať obrovský dopad na zdravie človeka.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.