modre oci
Osobnosti, Príbehy

Kto bol Erich Hudec? Geniálny český vedec, autor viacerých patentov, ktorého postihol ťažký osud!

Celým menom Erich Tomáš Otto Hudec sa narodil roku 1901 v Berlíne českým rodičom ako jedno z 3 detí. Jeho rodičia sa rozhodli pricestovať do nemeckého Berlína za prácou, kde jeho otec pôsobil ako odborný pracovník v ríšskych železniciach a jeho matka ostala ako žena v domácnosti.

Erich Hudec bol nadaným študentom berlínskej univerzity, kde sa po ukončení štúdia elektrotechniky venoval oblasti rádiotelegrafie. Predovšetkým sa zaujímal o prenos informácií na veľké vzdialenosti a zdokonaľovanie televízneho prenosu pomocou kontrolovaných pílových kmitov a katódových lámp, píše cs.wikipedia.org.

Prvá veľká zákazka prišla od ríšskej pošty

Bol úspešným mladým vedcom, ktorý v roku 1936 dostal od ríšskej pošty za úlohu zabezpečiť televízny prenos fotografií z olympiády v Berlíne do Ameriky a Japonska. Vďaka nemu sa k novinárom dostávali aktuálne snímky z olympiády v reálnom čase. Vďaka tomuto úspechu si zabezpečil podporu a vhodné podmienky pre svoj ďalší výskum v oblasti krátkych vĺn a úprave príjmu medzi vysielačom a prijímačom. Tento výskum bol významný, pretože umožnil používanie telegrafného vysielania pomocou vysielačky s menším výkonom a to aj počas nepriaznivého počasia, čo malo významný prínos pro vojenské námorníctvo.

V roku 1944 bol kvôli vojne nútený presťahovať svoju rodinu i laboratórium z Berlína do Říčan, do vily argentínskeho konzula, ktorú po okupácii v roku 1939 zabavili Nemci. Jeho úloha v Čechách spočívala v správe tehovskej vysielačky, z ktorej nacisti vysielali telegramy do zámoria ako bola Argentína. Po vojne v roku 1945 český odboj oslobodil rádiostanicu v Tehově spod nacistickej okupácie. Erich Hudec bol zadržaný spolu s nacistickými vojakmi, no po preverení jeho činnosti bol prepustený a vrátil sa k rodine do vily v Říčanech, kde pôsobil až do roku 1946.

Život vo vile či na zámku mu šťastie nepriniesol. Vedca postihol smutný osud

Hudecov prínos v oblasti vedy si plne uvedomovali i predstavitelia Ministerstva dopravy a pošty či Ministerstva vnútra. Vrcholový predstavitelia sa rozhodli v záujem obnovy povojnového Československa vytvoriť pre Hudeca podmienky tak, aby mohol pokračovať vo svojich výskumoch a dokončiť svoje vynálezy.

V čase, kedy sa všetka energia investovala do hľadania nacistických zločincov, nemala verejnosť pochopenie pre to, aby tento vedec obýval prepychovú vilu v Říčanech a nerušene pokračoval vo svojej činnosti. S cieľom upokojiť emócie verejnosti, bol Hudec presťahovaný na zámok Kunštát, kde pokračoval vo svojich aktivitách. Záujmom československej vlády bolo získať práva k využívaniu jeho patentov a preto mu zverili pas, aby mohol viesť patentové konania v zahraničí. V zime roku 1947 Hudec odcestoval do Švajčiarska a Francúzska, zatiaľ čo jeho rodina ostala na zámku. Po nástupu komunistického režimu v roku 1948 sa Hudec do Československa nevrátil a usiloval sa presťahovať svoju manželku a syna do Švajčiarska. Z komunikácie s manželkou je zrejmé, že Hudec od nej požadoval, aby vzala so sebou aj vedecké poznámky a technické výkresy k nerealizovaným vynálezom. Manželka Hildegard a maloletý syn Oldřich sa chystali Kunštát opustiť, ale nasledujúci deň ráno boli obaja mŕtvi.

Deväťročný Oldřich bol usmrtený viacerými ranami sekerou, zatiaľ čo Hudecova manželka sa našla vypadnutá z okna zámku. K ich smrti existuje mnoho verzií toho, čo sa odohralo. Jena sa prikláňa k tomu, že matka zabila svojho syna a následne spáchala samovraždu skokom z okna a druhá obviňuje z ich zabitia ŠTB, ktorá im tak mala zabrániť v úteku. Hudec sa po smrti rodiny stiahol do ústrania a v USA registroval svoje patenty, ktoré boli utajené, pretože boli využívané vojenskými zložkami.

Hudecove patenty mali pre vlády cenu zlata

Erich Hudec má celkovo 11 patentových prihlášok, 7 v Spojenom Kráľovstve a 4 v Spojených štátoch amerických. Jeho prvý patent bol zverejnený v roku 1931 a k jeho posledným patentom patrili napríklad systém pre tvorbu a prenos telegrafných signálov, Braunova trubica či vylepšenia Braunových trubíc, najmä pre televízne účely. Hlavnými konkurentmi na trhoch s elektrickými strojmi a energiou, digitálnymi sieťami a telekomunikáciami sú Yoshida Takeo či Johnson Robert A.

Viac informácií o niektorých patentoch Ericha Hudeca môžete získať na nasledujúcich odkazoch:

https://patents.google.com/patent/GB438117A/en

https://patents.google.com/patent/US2129005A/en

https://patents.google.com/patent/US2292944A/en?oq=US2292944A

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.