Migréna je bolestivý stav hlavy, ktorý nás dokáže odstaviť na dlhé hodiny či dokonca dni. Okrem bolesti hlavy spôsobuje migréna nevoľnosť, vracanie či zimnicu, čo nám sťažuje naše každodenné fungovanie a vykonávanie povinností. Zatiaľ čo je väčšina migrén neškodná, niektoré môžu vyžadovať lekársku pomoc.
Väčšina migrén má za následok bolesť, ťažkosti s koncentráciou či slabšie príznaky, no niektoré stavy môžu byť úplne vyčerpávajúce. Pulzujúcu bolesť možno pociťovať len na jednej strane hlavy, no môže byť aj pohyblivá.
Ak vás trápi migréna sporadicky, pravdepodobne nie je priestor na obavy, no ak už vás trápi pravidelne, mali by ste zvážiť návštevu odborníka. Jedným z varovných príznakov, že migrény môžu byť vážnejšie, je, ak je prítomná aura. Ide o stav, kedy je prítomna určitá predzvesť, že sa blíži záchvat a k najčastejším prejavom aury patria záblesky, výpadky zorného poľa či poruchy vnemov a reči. Iní môžu pociťovať brnenie, necitlivosť alebo slabosť končatín. Tieto prejavy postihujú až zhruba 25 % ľudí, ktorí trpia migrénou. Ľudia, ktorí zažívajú aury s migrénami, majú zvýšené riziko mŕtvice a preto sú aury znepokojujúcim príznakom u niekoho, kto má migrénu. Tiež sa zistilo sa, že pacienti, ktorí majú migrény, niekedy vykazujú biele lézie na snímkach mozgu, ale nezdá sa, že by tieto lézie ovplyvnili kogníciu či iné funkcie, informuje portál www.healthmatch.io.
Spúšťačmi migrény môžu byť svetlá či nekvalitný spánok
Aj napriek tomu, že je migréna relatívne bežným javom, nie je celkom známe, čo ju spôsobuje. Bolesť pri migréne pochádza z nervov, ktoré vysielajú signály bolesti do mozgu, čo spúšťa uvoľnenie zápalu v hlave. Pri migréne dokonca existuje genetický predpoklad, že ak jeden z rodičov trpí migrénami, máte 50% až 75% šancu, že ňou budete trpieť aj vy.
Aj keď príčiny migrén nie sú celkom dobre známe, je možné migrénu zmierniť alebo úplne sa jej vyhnúť napríklad elimináciou predpokladaných spúšťačov. K tým najčastejším patria silné pachy, zmeny v spánku, stres, hormonálne zmeny, silné svetlá či zvuky. Nemenej dôležitým spúšťačom migrény môže byť i jedlo či nápoje. Príliš veľa kofeínu alebo jeho vynechanie môže spôsobiť migrénu.
Pozor si treba dať hlavne na alkohol či nezdravé jedlá
Alkohol je jedným z najbežnejších spúšťačov bolestí hlavy a migrény. Podľa jednej štúdie viac ako 35% účastníkov s migrénou uviedlo, že alkohol bol jedným z ich bežných spúšťačov. Najmä červené víno bolo označené ako spúšťač u viac ako 77% účastníkov štúdie, píše healthline.com.
Prekvapivým spúšťačom môžu byť i údeniny ako šunky či párky a to práve z dôvodu, že obsahujú konzervačné látky dusičnany. Tieto pokrmy môžu uvoľňovať do krvi oxid dusnatý, o ktorom sa predpokladá, že rozširuje cievy v mozgu. Takisto potraviny obsahujúce glutamát sodný sú vedcami spájané s migrénovými záchvatmi. Americká nadácia pre migrénu udáva, že u 10% až 15% ľudí s migrénou môže vyvolať ťažké migrény.
Zoznam potravín, ktoré môžu migrénu spustiť je skutočne bohatý a patria k nim aj vyzreté syry, ktoré obsahujú látku tyramín. Tá vzniká, keď zrenie potravín spôsobuje rozklad bielkovín a čím dlhšie syr zreje, tým vyšší obsah tyramínu bude mať. O tyramíne sa predpokladá, že je ďalšou chemikáliou, ktorá spúšťa bolesti hlavy a migrénu. K syrom s vysokým obsahom tyramínu patria napríklad feta, parmezán či modré syry. Vysoký obsah tyramínu obsahujú aj fermentované potraviny ako kyslé a nakladané uhorky alebo papričky jalapeños, ďalej kimchi či kombucha. Prekvapivým spúšťačom migrén môžu byť aj mrazené výrobky. S najväčšou pravdepodobnosťou záchvat migrény spôsobí, ak rýchlo zjete studené jedlo po cvičení alebo pri prehriatí organizmu spôsobené napríklad saunovaním.