migerna co ju sposobuje
Ľudské telo, Veda a technika

Vedci potvrdili prepojenie medzi migrénou a hladinou cukru v krvi

Bolesť hlavy trápi mnohých ľudí. Niektorí ju zažívajú častejšie ako iní. Obzvlášť migrény, ktoré okrem iného môžu spôsobiť nevoľnosť, vracanie, zimnicu a ďalšie nepríjemnosti, sú pomerne bežné u veľkých skupín populácií.

Výskumníci z Queensland University of Technology našli prepojenie medzi bolesťami hlavy, migrénami a hladinou cukru v krvi, čo by v konečnom dôsledku mohlo viesť k cielenej liečbe pacientov.

Vedci píšu, že bolesti hlavy, migréna a nerovnováha cukru v krvi sa u chorých pacientov už dlho vyskytujú súčasne, no nikdy toto prepojenie nebolo preskúmané na úrovni genetiky. To sa ale teraz zmenilo. Migréna a bolesť hlavy zdieľa viacero podobností, ktoré súvisia s reguláciou cukru v krvi, konštatujú vedci.

V štúdii publikovanej v Human Genetics výskumníci analyzovali genómy tisícok pacientov s migrénou a bolesťami hlavy, aby zistili, či je možné určiť nejaké genetické súvislosti.

Už v roku 1935 bola migréna popisovaná ako ‚glykemická bolesť hlavy‘, hovorí jeden z výskumníkov. Migrény postihujú približne 10 až 15 percent svetovej populácie a je asi trikrát častejšia u žien.

„Glykemické črty ako inzulínová rezistencia, hyperinzulinémia (príliš veľa inzulínu), hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi) a cukrovka 2. typu sú spojené s migrénou a bolesťami hlavy. Identifikáciou genetických korelácií sme odvodili príčinnú súvislosť, čím sme potvrdili a zlepšili pochopenie vzťahu medzi migrénou, bolesťami hlavy a glykemickými vlastnosťami.“, hovorí Dale Nyholt.

Z deviatich glykemických vlastností, na ktoré sa vedci zamerali, našli významnú genetickú koreláciu medzi hladinou inzulínu v krvi a glykovaného hemoglobínu s migrénou vrátane bolesti hlavy.

„Naše zistenia naznačujú, že migréna, bolesť hlavy a glykemické znaky majú spoločnú genetickú etiológiu a poskytujú genetické poznatky o molekulárnych mechanizmoch, ktoré prispievajú k ich komorbidnému vzťahu.“

Termín komorbidita označuje prítomnosť jedného alebo viacero ochorení súbežne s existenciou primárneho ochorenia.

Toto lepšie porozumenie bude vítanou správou pre milióny ľudí na celom svete, ktorí riešia tieto závažné zdravotné problémy. Vedci veria, že ich zistenia poskytnú nové príležitosti pre vývoj nových liečebných stratégií a terapií na zvládnutie migrén a bolestí hlavy.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť