bolest hlavy
Zdroj: Robin Higgins z Pixabay, úprava Vedelisteze.sk
Ľudské telo, Zaujímavosti

Prečo pociťuješ neznesiteľnú bolesť hlavy, keď si chorý? Toto by si mal vedieť

Určite si sa už stretol s tým, že si ochorel. Nie je to nič príjemné a to hlavne, ak pociťuješ rôzne bolesti či iné nepríjemnosti. Jedným z častých sprievodných javov choroby je, že ťa okrem iného bolí aj hlava. Určite si si vtedy povedal, že tvoj mozog „exploduje“. Ide o nepríjemnú pulzujúcu bolesť. Vedel si ale, že mozog nemá bunky, cez ktoré by cítil bolesť? Otázkou na mieste preto je, prečo vlastne cítime túto bolesť.

Prečo ťa bolí hlava, keď si chorý?

Bolesti hlavy spôsobuje viacero premenných. Stretnúť sa ňou môžeš v situáciách, kedy sú zasiahnuté nervy, krvné cievy alebo svaly v oblasti hlavy a krku.

Zápal a reakcia imunitného systému

V prípade, keď si chorý, tak telo vylučuje určite chemikálie, čo spôsobuje, že dochádza k podráždeniu rôznych štruktúr. Výsledkom potom je, že máš pocit, že v hlave máš diskotéku a všetko ťa bolí. Inými slovami, tieto chemické látky podporujú zápal a môžu aktivovať receptory bolesti v tkanivách, vrátane tých v mozgu a okolí.

Konkrétne hovoríme o takzvaných cytokínoch. Ide o malé proteíny, ktoré fungujú ako poslovia medzi imunitnými bunkami. Tieto látky pomáhajú regulovať reakciu imunitného systému a podporujú zápal. Pod podporou zápalu si ale nepredstavuj niečo zlé. Práve naopak. Zápal je hlavnou odpoveďou imunitného systému na prítomnosť patogénov, ako sú baktérie, vírusy a parazity. Pri zápale sa aktivujú imunitné bunky, ktoré migrujú na miesto infekcie, aby zničili patogény a zabránili ich šíreniu​, vysvetľuje web medshun.com.

Taktiež treba spomenúť, že zápal môže ovplyvniť hladiny neurotransmiterov, ako sú serotonín a dopamín, ktoré hrajú úlohu v regulácii bolesti.

Sinusový tlak a prekrvenie

Pri zápale ešte zostaneme. Dôvodom je, že môže spôsobiť opuch slizníc v dutinách, čo vedie k nahromadeniu hlienu a zvýšeniu tlaku v týchto oblastiach. Tento tlak môže vyvolať sinusové bolesti hlavy, ktoré sú zvyčajne lokalizované okolo čela, očí a líc, doplňuje web deepheat.com.au.

Dehydratácia

Určite si sa stretol s tým, že počas horúčky či inej choroby, si vypotil výrazne viac tekutín, než bežne. Asi už tušíš, kam smerujeme. Bolesť hlavy je jedným zo sprievodných javov dehydratácie. Ak rozmýšľaš nad mechanizmom, ktorý spôsobuje bolesť, tak tých je hneď viacero. Tým najčastejším ale je, že keď si dehydratovaný, tvoj celkový objem krvi klesá. To znamená, že do mozgu prúdi menej kyslíka a živín. Znížený objem krvi tiež môže viesť k zníženému tlaku v mozgových cievach, čo spôsobuje bolesť hlavy​.

Zvýšený prietok krvi

Taktiež treba spomenúť, že imunitná odpoveď tvojho tela môže viesť k zvýšeniu prietoku krvi a zmenám v rozšírení krvných ciev v mozgu. Tieto zmeny môžu spôsobiť cievne bolesti hlavy, ako sú migrény, vysvetľuje web livestrong.com.

Napätie a únava

Únava môže tiež zvyšovať citlivosť na bolesť a prispievať k napäťovým bolestiam hlavy. Okrem toho, keď je telo dehydratované, svaly vrátane tých v hlave a krku môžu byť napäté, čo vedie k bolestiam hlavy​.

Dôvody vyššie sú najčastejšie, ktoré vedú k bolesti hlavy.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.