Stane sa, že sa niekde zdržíme a ľutujeme, že sme sa ešte nezastavili pred odchodom na toalete. Močový mechúr sa plní a my dúfame, že stihneme dôjsť do cieľa včas. Ignorovanie varovných signálov tela a príliš dlhé zadržiavanie moču môže vážne poškodiť močový mechúr s celkové zdravie. Kapacita močového mechúra u zdravého človeka je 400 až 500 ml, no vďaka jeho rozťahovacej schopnosti vie dosiahnuť aj o niečo väčší objem, informuje stránka piedmont.org.
„Zvyčajne vám odporúčam vyprázdniť močový mechúr každé tri hodiny, či už máte nutkanie ísť alebo nie,“ hovorí Nazia Bandukwala, urologička z Piemontu. „Je dôležité to urobiť, aby ste nezadržiavali príliš veľa moču v močovom mechúre,“ dodáva.
Prečo je nezdravé zadržiavať moč a mohol aby náš mechúr prasknúť?
Obličky nám slúžia na filtráciu krvi a splodiny metabolizmu z krvi sa následne vylučujú močom.
„Ak nemočíte a zadržiavate moč, môže to spôsobiť metabolické abnormality a problémy s elektrolytmi, čo môže viesť k dlhodobému zlyhaniu obličiek ,“ hovorí doktorka Bandukwala.
Zadržiavaním moču sa okrem iného môže vyvinúť aj infekcia v močových cestách alebo môže dôjsť k oslabeniu svalov a následnej neželanej inkontinencii. V ojedinelých a vážnych prípadoch sa môže dokonca stať, že zadržiavanie veľkého množstva moču môže viesť k prasknutiu močového mechúra.
„Videli sme pacientov, ktorí nemočili asi týždeň a v močovom mechúre mali viac ako 2 litre moču,“ hovorí Dr. Bandukwala. „Ak sa v močovom mechúre vytvorí príliš veľký tlak, môže prasknúť. Ale toto je veľmi nezvyčajný jav,“ dodala na záver.
Súvisela smrť dánskeho astronóma s prasknutým mechúrom?
Okolo smrti Tycha Brahe sa vedú polemiky či jeho smrť súvisela s preplneným mechúrom. Brahe sa 24. októbra roku 1601 zúčastnil banketu českého grófa z Rožmberka a jedenásty deň na to zomrel vo veku 54 rokov. Počas hodinovej večere zo zdvorilosti k hostiteľovi ignoroval svoj plný mechúr, čo údajne viedlo k jeho neskoršej smrti. Podľa záznamov z minulosti sa vie, že Brahe trpel zväčšenou prostatou alebo inou poruchou močového systému, po ktorej nasledovala urémia. Po jeho smrti na urémiu sa viedli rôzne polemiky či urologické poruchy mohli byť príčinou. Do úvahy viac pripadala možnosť, že Brahe bol otrávený, keďže všetky jeho symptómy boli v súlade s otravou ťažkými kovmi alebo niektorými rastlinami. Ako motív vraždy mal slúžiť jeho politický a náboženský vplyv na cisára Rudolfa II. v Prahe.
V roku 1996 bola vykonaná analýza pomocou metódy PIXE, ktorou sa skúmali zachované vlasy s korienkom. Skúmaním sa dokázala prítomnosť ortuti, ktorá bola strávená a takisto sa preukázalo, že k požitiu ortuti došlo deň pred smrťou. Záverom teda bolo, že Brahe zomrel na otravu ortuťou, no ešte prekvapivejšie zistenie bolo, že si život vzal pravdepodobne sám.
Brahe sa okrem astronómii venoval i chémii a medicíne, z čoho vyplýva, že je možné, že vyrábal lieky obsahujúce ortuť svojpomocne a takéto lieky užil aj krátko pred svojou smrťou. S najväčšou pravdepodobnosťou sa tak rozhodol pre svoje nekončiace problémy s močovým ústrojenstvom, píše portál ips-planetarium.org.