mak siaty
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky, Zaujímavosti

Môžeš sa z makových zŕn zdrogovať? O tomto si asi netušil

Možno si už počul o tom, že mak môže spôsobiť falošné pozitívne výsledky v testoch na drogy. Semená maku totiž pochádzajú z tej istej rastliny, ktorá sa používa na výrobu ópia a morfínu. Ale môžeme sa naozaj zdrogovať, keď zjeme veľké množstvo maku?

Mak siaty

Makové semienka pochádzajú z rastliny Papaver somniferum, čiže z maku siateho. Z tejto rastliny sa takisto vyrábajú aj drogy ako ópium a morfín. Aj keď je obľúbenou rastlinou na pestovanie, hlavne kvôli jej semenám a oleju, ktorý sa z nej dá vyrobiť, v niektorých krajinách je zakázaná.

Tento zákaz vychádza z faktu, že sa z nej dajú vyrobiť aj už spomínané omamné látky. S určitosťou vieme povedať, že obyčajný mak neobsahuje omamné látky. Avšak portál livescience.com tvrdí, že teoreticky je možné sa z maku zdrogovať, ale nie je to bezpečné.

Mak sám o sebe obsahuje zanedbateľné až žiadne množstvo ópia. Makové semienka neprodukujú ópium, ale môžu byť kontaminované latexom z makovice počas zberu. Iné časti tejto rastliny, ako sú struky semien, však obsahujú ópium. Z tohto ópia sa rafinovaním vyrábajú omamné látky, ako sú morfín, heroín a kodeín. Ópium sa však môže dostať do maku, ak sa pri zbere zmiešajú iné časti rastliny so semenami maku.

mak siaty
Zdroj: Vedelisteze.sk

Omámenie z maku?

Väčšina semien maku, ktoré kupujeme v obchode, sa spracováva tak, že sa zvyšky ópia z maku odstraňujú. Ak by sa však stalo, že mak nie je v tomto procese odstraňovania dostatočne umytý alebo by bol tento proces spracovania nedostatočný, mohol by obsahovať dostatok opiátov na omámenie človeka.

Avšak aj pri zle spracovanom maku by si musel zjesť také množstvo, ktoré je pravdepodobne až nemožné skonzumovať. Christopher S. Baird, profesor fyziky na West Texas A&M University, na svojej webovej stránke odhaduje, že by si musel zjesť až 59 kilogramov maku, aby si dosiahol citeľný účinok omámenia.

Čaj s makom

Aj keď omámenie z čistého maku nie je za normálnych okolností možné, ľudia prišli s novou možnosťou, ako tieto účinky z maku extrahovať. Varenie maku v horúcej vode totiž dokáže vyvolať koncentrovanejšie účinky, než má samotný mak.

Makový čaj je často predávaný na internete ako prírodný, domáci liek proti bolesti. Tento čaj nie je pozbavený zvyškov opiátov, a preto je riskantný, lebo môže viesť k závislosti. Štúdia z roku 2021 o vplyve opiátov v makovom čaji na ľudí uvádza, že v Amerike došlo najmenej k 19 úmrtiam. Taktiež bolo zaznamenaných najmenej 20 nefatálnych predávkovaní opiátmi v dôsledku nadmerného používania čaju z maku.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.