voda pitie vody (2)
Jednohubky, Ľudské telo

Myslíš si, že si riadne dehydratovaný? Tento kožný test ti to povie za pár sekúnd

Určite ti netreba zvlášť vysvetľovať, že voda ťa drží pri živote. Možno si to nevedel, ale ak by ti niekto zatrhol stravu, tak by si prežil pravdepodobne jeden až dve mesiace. Ak by si ale nepil vodu, tak by bol s tebou amen oveľa skôr a to už o pár dní. Človek vydrží bez vody len veľmi krátko, zvyčajne od 3 do 5 dní. Samozrejme, veľa závisí aj od toho, v akých podmienkach sa nachádzaš. Toto obdobie môže byť kratšie v závislosti na teplotných podmienok, fyzickej aktivity či tvojho zdravotného stavu.

Pravdepodobne si už počul, že by si mal denne vypiť 1,5 až 2,5 litra vody. Toto platí ale len za určitých okolností.  Vo všeobecnosti by si mal vypiť 0,033 litra vody na kilogram telesnej hmotnosti denne. Ak máš teda 70 kilogramov, tak by si mal vypiť približne 2,3 litra vody. Samozrejme, ak budeš vykonávať nejakú fyzicky náročnú úlohu, tak by si mal prijať viac vody.

Dostatočná hydratácia tela vodou je nesmierne dôležitou. Vďaka nej totiž funguje viacero kľúčových funkcií tvojho tela vrátane regulácie teploty, transportu živín a odstraňovania odpadových látok Mimochodom, možno si to nevedel, ale existuje aj opačný extrém známy ako “akvaholizmus“. Ide o situáciu, kedy to s vodou už preháňaš.

Ako sa prejaví nedostatok vody na mojom tele?

Keď si dehydratovaný, tvoje telo ti to dá najavo rôznymi spôsobmi. Prvým znakom je často smäd, ktorý je prirodzeným varovným signálom tela, že potrebuješ viac vody. Okrem smädu môžeš pociťovať aj sucho v ústach a hrdle.

Ďalším príznakom dehydratácie je tmavá farba moču. Keď si dostatočne hydratovaný, moč by mal byť svetložltý alebo číry. Ak je však tmavý, môže to znamenať, že tvoje telo sa snaží ušetriť vodu. Môžeš si tiež všimnúť, že močíš menej často, čo je ďalším indikátorom nedostatku tekutín.

Okrem toho môžeš pociťovať aj bolesť hlavy, únavy a závraty. To môže viesť aj dokonca k mdlobám, lebo keď tvoje telo nemá dostatok vody, môže ti klesnúť krvný tlak. V extrémnych prípadoch môže dehydratácia viesť k zmätku a dezorientácii.

Trik s kožou ti môže povedať, či si dostatočne hydratovaný

Koža môže byť rovnako indikátorom dehydratácie. Ak si všimneš, že tvoja koža je suchá alebo menej elastická, môže to byť znakom, že potrebuješ prijať viac tekutín.

To, či si riadne dehydratovaný alebo nie, môžeš otestovať jednoduchým experimentom – stlačením kože na zadnej strane ruky. Tento experiment sa volá aj „Pinch Test“.

Ak sa po uvoľnení vráti do pôvodného stavu pomaly alebo zostáva „stojatá“, môžeš to byť znakom toho, že si dehydratovaný.  Tento experiment, ktorý si môžeš vyskúšať hneď teraz, môže indikovať strednú až ťažkú dehydratáciu.

Dbaj preto na to, aby si pil dostatok vody počas dňa, najmä ak si fyzicky aktívny alebo ak je teplo.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.