spiaci pes
Zaujímavosti, Zvieratá

O čom snívajú psi, mačky a ďalší domáci miláčikovia? Mávajú vôbec sny?

Vedci z Massachusettského technologického inštitútu, skrátene aj MIT otvárajú dvere do fascinujúceho sveta snov zvierat. Ich nedávny výskum ukázal, že zvieratá majú nielen zložité sny, ale že tieto sny sú prepojené s ich skutočnými zážitkami. Toto zistenie môže mať obrovský vplyv na naše pochopenie pamäte a učenia nielen u zvierat, ale aj u ľudí, informuje webová stránka Massachusettského technologického inštitútu.

„Nikto nemal predstavu, že zvieratá snívajú rovnakým spôsobom, ako my, a že ich sny môžu obsahovať reálnu sériu udalostí, ktoré sa stali počas ich bdelosti,“ hovorí Matthew Wilson, vedúci výskumník na MIT. Ich štúdia zverejnená v časopise Neuron, prináša zaujímavé poznatky o snívaní u zvierat.

Potkany ako hlavný objekt skúmania

Výskumníci trénovali potkany, aby bežali po kruhovej dráhe a počas tejto úlohy sledovali ich mozgovú aktivitu. Neskôr analyzovali spánkovú aktivitu týchto potkanov a boli prekvapení zistením, že snívajú o skutočných udalostiach. Vďaka charakteristickým vzorom mozgovej aktivity sa vedelo približne určiť, kde by sa potkan nachádzal v bludisku, ak by bol bdelý a či sníva o tom, že beží alebo stojí. Tieto sny prebiehali približne v rovnakej rýchlosti, akou tieto udalosti zažili počas dňa.

Wilson vysvetľuje, že tento objav môže poskytnúť základ pre ďalší výskum, ktorý sa zameria na liečbu porúch pamäti, ako je amnézia alebo Alzheimerova choroba. Tiež môže pomôcť ľuďom objaviť nové spôsoby učenia sa a zapamätávania si informácií efektívnejšie.

„Je to ako otváranie dverí do nového sveta. Freud začal študovať podvedomie a obsah snov ako prostriedok na pochopenie správania ľudí. Teraz máme príležitosť pozrieť sa do tohto sveta snov aj u zvierat a získať hlbší pohľad do ich mysle,“ dodáva Wilson.

Výskum ukazuje, že spánok môže zohrávať dôležitú úlohu pri vytváraní a konsolidácii dlhodobých spomienok. Sny môžu byť príležitosťou pre zvieratá a ľudí premietnuť a spojiť skúsenosti, ktoré súvisia, ale ktoré nemuseli nastať súčasne. To môže pomôcť v procese učenia a zlepšovania výkonu v rôznych úlohách.

Wilsonov výskum sa neustále zameriava na štúdium toho, ako sa spomienky zakladajú a prechádzajú do dlhodobej pamäti počas spánku. Toto objavenie je len začiatkom dlhej cesty, ktorá môže zmeniť náš pohľad na zvieracie mysle a prinesie nám nové pochopenie, ako funguje aj náš vlastný mozog.

Takže či ste majiteľom domáceho maznáčika alebo jednoducho zvedavým pozorovateľom, teraz máme dôvod veriť, že aj naši zvierací priatelia majú svoje vlastné rozprávky, ktoré sa odohrávajú v ich snoch. Ako tieto sny ovplyvňujú ich správanie a učenie, je stále otvorenou otázkou, ktorá nás môže priviesť k novým a vzrušujúcim zisteniam v oblasti neurovedy a psychológie.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť