modre oci
Nezaradené

V Pekingu testujú najväčší čistič vzduchu na svete, spotrebuje toľko energie ako malý spotrebič

Vzduch po celom svete je čoraz znečistenejší a mnohí ľudia sa na tento problém snažia nájsť riešenie. Jedným z nich je aj holandský dizajnér a inžinier Daan Roosegaarde, ktorého pohľad na Peking zahalený v smogu inšpiroval k vytvoreniu obrovského čističa vzduchu.

Ten by mohol byť ľahko umiestnený vo väčšine miest s veľkým znečistením vzduchu. Jedna sedemmetrová veža už stojí v pekingskom parku a na čistenie vzduchu používa ionizačnú techniku.

smog-free-chinaimg: Studio Roosegaarde

Podľa CNN Money ionizačný proces zachytáva znečisťujúce častice a okolitý vzduch zanechá o približne 75 percent čistejší. Kladne nabité ióny sa vypustia do vzduchu, kde sa seba naviažu jemné častice uhlíka. Záporne nabitá plocha ich potom pritiahne naspať do veže.

Veža s názvom Smog Free Tower však dokáže oveľa viac. Znečistené častice uskladní a dizajnér z nich potom vyrába šperky ako náhrdelníky, prstene či manžety. Každý z ozdobných kame­ňov sa rovná tisícke met­rov kubic­kých čistého vzdu­chu.

smog-ringimg: Studio Roosegaarde

Roosegaarde a jeho tím vlani ukončili Kickstarter kampaň, kde sa im na realizáciu podarilo vyzbierať stotisíc dolárov. Jedna veža dokáže za hodinu vyčistiť až 30-tisíc metrov kubických vzduchu. Beží pritom na 1 400 wattoch, takmer ako malý spotrebič.

smog-free-towerimg: Studio Roosegaarde

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť