Nezaradené

Rýchle spaľovanie kalórií pri sexe… a ďalšie mýty o chudnutí

Boj s obezitou je náročný zrejme aj kvôli nasledujúcim mýtom, ktorým verí veľké množstvo ľudí…

V Spojených štátoch sú odhadované ročné náklady na zdravotnú starostlivosť súvisiacu s obezitou viac ako 210 miliárd dolárov, teda takmer 21 percent každoročných lekárskych výdavkov. Američania minú 60 miliárd dolárov na výrobky na chudnutie každý rok. Obézni ľudia tam stále pribúdajú a inak to nie je ani u nás a v okolitých krajinách.

Odborníci predpokladajú, že súčasná generácia detí môže byť prvá za 200 rokov, ktorá bude mať v dôsledku obezity kratšiu životnosť ako ich rodičia. Článok z roku 2013 v New England Journal of Medicine hovoril o tom, že ohľadom obezity a chudnutia je veľmi veľa mýtov. Mohli by práve tieto mýty znemožňovať efektívnu liečbu obezity?

Niektoré zo spomínaných mýtov, ktoré sa objavili v časopise:

1. mýtus: Malé zmeny v strave alebo občasné cvičenie povedú k veľkej, dlhodobej zmene hmotnosti.

Bohužiaľ, to nie je pravda. Malé zmeny jednoducho nestačia. Malá zmena nie je zlá, no na splnenie cieľov pri obezite nestačí.

2. mýtus 2: Nastavenie realistických cieľov, keď sa snažíte schudnúť, je dôležité, pretože inak sa budete cítiť frustrovaní a stratíte menšiu váhu.

Pacienti často prichádzajú s ambicióznymi cieľmi na chudnutie, a to je v poriadku. Neexistuje žiadny dôkaz, že vysoké ciele nie sú dobré.

3. mýtus: Rýchla strata váhy nie je taká dobrá ako pomalé chudnutie.

Štúdie ukázali, že rýchla strata väčšej váhy na začiatku bola spojená s nižšou hmotnosťou v dlhodobom časovom horizonte, čiže nijako neuškodila.

4. mýtus: Pri sexe spálite približne toľko kalórii ako pri 1,5-kilometrovej prechádzke.

Priemerná dĺžka pohlavného styku je len 6 minút, pri ktorých priemerný 30-ročný muž spáli iba 20 kalórií.

Istí americkí lekári robili prieskum, koľko ľudí verí v tieto mýty. Na otázky odpovedalo viac ako 300 ľudí a výsledky boli nasledujúce:

V prvý mýtus verilo 85 percent ľudí, v druhý o realistických cieľoch až 94 percent, v tretí mýtus 85 percent a v posledný mýtus o veľkom spaľovaní kalórií pri sexe 61 percent. Týmto mýtom verili ľudia bez rozdielu na pohlavie, vek či vzdelanie. Takže, ako môžu ľudia naozaj chudnúť a zbaviť sa obezity, keď veria týmto mýtom?!

.src

img: shutterstock.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť