Mnohí z nás začínajú deň šálkou kávy. Pitie kávy má mnoho výhod, ale i nevýhod. Napríklad, káva je bohatým zdrojom viacerých vitamínov, antioxidantov a minerálov. No na druhej strane, zvyšuje napríklad riziko výskytu poruchy spánku, prispieva k dehydratácii a podobne. Preto treba kávu piť s mierou a nepreháňať to s ňou.
No zdá sa, že káva v kombinácii s mliekom, má pre naše telo pozitívnejšie účinky, než sme si doposiaľ mysleli, hovoria vedci z Univerzity v Kodani.
Káva s mliekom má na naše telo priaznivé účinky
Výskumníci sa v novej štúdii pozreli na to, ako sa polyfenoly správajú, keď sa zmiešajú s aminokyselinami, ktoré sú stavebnými blokmi bielkovín. Polyfenoly sú súčasťou kávy a majú antioxidačné vlastnosti, zatiaľ čo aminokyseliny sú prítomné v mlieku.
Pre tých, ktorí nevedia, tak polyfenoly sú skupinou prirodzených antioxidantov, ktoré sú dôležité pre ľudí. Známe sú hlavne vďaka svojimi antioxidačnými vlastnosťami, pomáhajú znížiť oxidačný stres v tele, ktorý je hlavnou príčinou zápalu. Polyfenoly sa nachádzajú v rôznom ovocí a zelenine, čaji, káve, červenom víne a pive.
„Vo výskume sme ukázali, že keď polyfenol reaguje s aminokyselinou, jeho inhibičný účinok na zápal v imunitných bunkách sa zvyšuje…“, hovorí profesorka Marianne Nissen Lundová.
Výskumníci sa k tomuto záveru dopracovali potom, ako aplikovali umelý zápal na imunitné bunky. Následne niektoré bunky dostali rôzne dávky polyfenolov, ktoré reagovali s aminokyselinou, zatiaľ čo iné dostali len rovnaké dávky polyfenolov. Kontrolná skupina nedostala nič.
Kombinácia polyfenolov a aminokyseliny mala nečakane pozitívny účinok
Vedci v ďalšom kroku monitorovali, čo sa deje s bunkami. Zistili, že imunitné bunky ošetrené kombináciou polyfenolov a aminokyseliny boli až dvojnásobne účinnejšie v boji proti zápalu ako bunky, ktoré dostali len polyfenoly. Tento záver naznačuje, že kombinácia týchto zlúčenín by mohla mať potenciálny prospech pri zápalových procesoch u ľudí.
„Výsledky tejto štúdie prispievajú k rozširovaniu poznatkov o potenciálnych zdravotných účinkoch polyfenolov a ponúkajú náhľad do ich využitia pri vývoji funkčných potravín s protizápalovými vlastnosťami.“
Polyfenoly sú veľmi významné pre potravinársky priemysel a výskumnú komunitu. Výskumníci dlho pracujú na tom, ako pridať do potravín správne množstvo polyfenolov pre dosiahnutie najlepšej kvality. A zdá sa, že zabalenie polyfenolov do štruktúr bielkovín je jedna z metód, ktorá by mohla byť pre ľudí viac prospešnou ako iné metódy.