London Bridge
História, Zaujímavosti

Pôvodný kamenný London Bridge nestojí v Londýne. Pozrieť si ho môžete na opačnej strane zemegule

História mosta London Bridge je fascinujúcim objektom a jeho história trvá viac ako 2 000 rokov. V minulosti boli mosty cez rieku Temža prevažne drevené, avšak úplne prvý London Bridge bol postavený Rimanmi ešte v roku 43 nášho letopočtu a bol to pontónový mostom, ktorý sa skladal z dosiek, ktoré boli položené cez ukotvené člny. V roku 984 bol postavený nový pevný drevený London Bridge. Tento drevený most však mal krátke trvanie, pretože ho v roku 1014 vikingskí útočníci pod vedením kráľa Olafa Haraldssona zničili, vysvetľuje web londonbridgehotel.com.

Prvá kamenná verzia London Bridge bola postavená v rokoch 1176 – 1209 pod vedením kňaza a architekta Petra Colechurcha. Kamenný most bol 6 metrov široký, 274 metrov dlhý a mal uprostred drevený padací most, ktorý pomáhal s riečnou dopravou a bránil mesto pred útočníkmi. V priebehu rokov na moste začali obchodovať mnohí ľudia, čo nakoniec viedlo k tomu, že bol pokrytý skladmi a obydliami. Tieto stiesnené podmienky viedli k tragickému požiaru v roku 1212, ktorý vzal životy mnohým ľuďom. Most prešiel mnohými úpravami v dôsledku poškodenia a požiarov, ale i napriek tomu dokázal prežiť 600 rokov.

V rokoch 1305 – 1660 vystavovali na južnej bráne mosta odťaté hlavy zradcov, ktoré boli napichnuté na hroty a namočené do dechtu, aby vydržali v každom počasí.

V roku 1821 vládna komisia rozhodla, že je potrebné postaviť nový most. V roku 1824 boli prijaté plány škótskeho stavebného inžiniera Johna Rennieho a v roku 1831 bol pre verejnosť otvorený nový most.

Kde sa môžete poprechádzať po pôvodnom London Bridge?

Pôvodný kamenný London Bridge bol vyrobený zo žuly z Dartmooru a bol 5-oblúkovou konštrukciou. V roku 1968 most kúpil od mesta za 2,46 milióna dolárov obchodník menom Robert P. McCulloch, ktorý nechal vyrezať vonkajšie žulové bloky z pôvodného mosta a previezť ich do Spojených štátov na použitie pri stavbe nového mosta v Lake Havasu City. Most bol rozobratý a prevezený loďou 16 000 km do Long Beach v Kalifornii a následne do Lake Havasu City. Most prechádzajúci cez jazero Havasu v Arizone je teda železobetónová konštrukcia opláštená pôvodnými tehlami mosta z 30. rokov 19. storočia z Londýna, uvádza en.wikipedia.org.

Každý kus mosta bol označený štyrmi číslami a pri jeho rozobratí sa zistilo, že na každom kameni boli kódové čísla, keď bol pôvodne postavený. Rekonštrukcia mosta bola vykonaná podobným spôsobom, ako stavali Egypťania pyramídy. Pieskové valy pod každým oblúkom boli starostlivo vytvarované do profilu pôvodných mostných oblúkov a nakoniec bol piesok odstránený, jeho rekonštrukcia bola dokončená v roku 1971, informuje web wikipedia.com.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.