vtaci trus
Zaujímavosti, Zvieratá

Prečo je vtáčie hovienko biele a močia vtáky vôbec?

Väčšina z nás je dobre oboznámená s bielym kalom, ktorý občas padá zhora, keď sa nachádzame vonku a ten je nám všeobecne známy ako vtáčí trus. Napriek tomu sa nevyskytuje taká istá hrozba vo forme tekutého vtáčieho moču. Nastáva tu preto otázka či vtáky vôbec močia. Odpoveď na túto otázku je trochu zložitejšia, než by sa mohlo zdať. Závisí to od toho, ako definujeme močenie. V zásade však nemusíte mať obavy, že by vás vtáci postriekali tekutým močom, pretože vtáky takýto druh moču nevylučujú, píše web Britannica.com.

Vtáky moč produkujú, ale ich moč má inú zložku ako je to u cicavcov. Obličky vtákov slúžia na filtrovanie krvi a udržiavanie rovnováhy vody a soli. U ľudí sa dusíkatý odpad z aminokyselín mení na močovinu a telo ju vylučuje vo forme moču. U vtákov je to však kyselina močová, ktorá sa vylučuje vo forme bielej tekutej suspenzie s kryštálmi kyseliny močovej.

Účel vtáčieho moču spočíva v zachovaní vody. Vtáky obývajú rôzne prostredia, ktoré sú často suché a preto produkujú moč, ktorý pre ne umožňuje úsporu vody. Kyselina močová sa však vode ťažko rozpúšťa, čo umožňuje vtákom vylúčiť odpad s menším množstvom vody v porovnaní s močovinou. Takže vtáky produkujú špecifický druh moču, ktorý odvádza telový odpad, pričom minimalizuje straty vody, dopĺňa.

Takisto na rozdiel od cicavcov, vtáky močový mechúr, v ktorom by ukladali moč, nemajú. Keď vtáčie obličky vylučujú moč na báze kyseliny močovej, tá putuje do kloaky vtáka. Kloaka je priestorová komora, ktorá slúži na odchod materiálov z tela, vrátane moču, výkalov a reprodukčných látok. Biely kal, ktorý nazývame vtáčím trusom, je teda v skutočnosti zmesou vtáčieho moču a výkalov, pričom obsahuje aj viditeľné tmavé časti. Kloaka je teda multifunkčným orgánom, ktorý slúži na vylučovanie moču a výkalov, ale aj na reprodukciu u vtákov.

Ornitológovia sa domnievajú, že absencia močového mechúra u vtákov môže byť adaptáciou, ktorá pomáha vtákom udržiavať nízku hmotnosť a zlepšuje ich letové schopnosti. Taktiež im umožňuje minimalizovať pachové stopy, ktoré by predátorom pomohli ich vystopovať.

Sú vtáčie výkaly skutočne biele?

Vtáčie exkrementy, ktoré sa na prvý pohľad javia ako biele, ukrývajú zaujímavé tajomstvo o živote týchto pernatých tvorov. Zistilo sa, že táto biela časť je vlastne produktom vylučovania močoviny vtákmi, kým tmavá časť je ich hovienkom.

Ako sme už v článku spomenuli, vtáky konvertujú močovinu na kyselinu močovú alebo guanín, čo je efektívnejšie z hľadiska šetrenia vody. Táto konverzia dusíkatých odpadov znamená, že vtáčí výkal obsahuje relatívne veľké množstvo kyseliny močovej, čím sa stáva bielou lepkavou hmotou.

Vo svete zvierat však takisto existujú výnimky a tou sú pštrosy. Pštrosy vylučujú svoj moč oddelene od výkalov. Avšak aj u nich neexistuje samostatný močový mechúr. Namiesto toho sa predpokladá, že moč sa ukladá v kloakálnej komore blízko kloakálneho otvoru. Táto komora môže zväčšiť svoj objem na uloženie moču a takýmto spôsobom oddeliť procesy močenia a defekácie. Pštrosy majú špecifickú svalovú štruktúru v kloakálnych komorách, ktorá pomáha ich udržať oddelené od hrubého čreva.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.