hasenie horiaceho oleja vodou
Fakty, Jednohubky, Zaujímavosti

Prečo je zlý nápad hasiť horiaci olej vodou?

Pravdepodobne ste si už niekedy opekali na ohni, ktorý ste neskôr buď nechali dohorieť, alebo ste sa ho rozhodli uhasiť vodou. Voda má vysokú tepelnú kapacitu, čo znamená, že dokáže absorbovať veľké množstvo tepla, než sa sama zovrie a vyparí sa. Keď ju aplikujete na horiace materiály, ako drevo alebo papier, začne absorbovať teplo z ohňa, čím zníži teplotu horiaceho materiálu pod bod zápalu. Tým pádom sa ohňu odníma potrebná tepelná energia na udržanie ho v plameňoch, a oheň postupne zhasne. No voda má aj ďalšie vlastnosti, ktoré pomáhajú uhasiť oheň. Niekedy môže byť ale jej použitie na uhasenie ohňa kontraproduktívne.

Ak ste sa ale ocitli v situácii, kedy horí vo vašom okolí olej, tak hasiť ho vodou, nie je dobrý nápad, hoci to tak môže vyzerať. Obzvlášť, ak vám horí oheň v panvici, tak tú by ste nemali dávať pod tečúcu vodu. Poďme sa pozrieť na dôvody, prečo je tomu tak.

„Olejový výbuch“

Voda a olej sa nemajú moc v láske. Keď pridáte vodu do horiaceho ohňa, tak môže nastať fenomén, ktorý sa volá „olejový výbuch“. Doslova dôjde k ohňovej šou, ktorá môže mať ďalekosiahle a hlavne nepekné následky pre všetkých naokolo. Môže spôsobiť dokonca aj požiar. Otázka ale je, prečo sa to deje? Poďme sa na tento problém pozrieť bližšie.

V prvom rade je potrebné povedať, že voda a olej, keď ich spolu zlejete, tak sa nezmiešajú. Ďalej, voda je hustejšia ako olej, takže sa rýchlo ponorí pod vrstvu horiaceho oleja. No nie je žiadnym tajomstvom, že voda sa odparuje a mení sa na vodnú paru. V tomto procese dochádza k jej rozpínaniu. Vodná para rýchlo stúpa a môže vytlačiť horiaci olej do svojho okolia, čo spôsobí náhli „výbuch“. Pre tých, ktorí nevedia, tak horiaci olej je oveľa teplejší ako voda, kľudne môže dosahovať aj teplotu 320 °C. To znamená, že voda začne prakticky okamžite vrieť a odparovať sa.

No tam to nekončí, oheň môže nabrať aj na sile. Ako sa voda odparuje, tak tá môže reagovať s kyslíkom vo vzduchu a horľavým materiálom v oleji, čo môže zvýšiť teplotu a intenzitu ohňa. Doslova dôjde k vytvoreniu obrovskej ohnivej gule. Je to spôsobené tým, že voda, ktorá sa mení na vodnú paru, okysličuje olej, čo spôsobuje nárast ohňa. Pre lepšiu ilustráciu, čo sa deje, si pozrite video nižšie.

Preto je dôležité mať na pamäti, že pridávanie vody do horiaceho oleja nie je bezpečným spôsobom, ako hasiť olejový požiar. Namiesto toho by ste mali použiť správne hasiace prostriedky, ktoré sú navrhnuté na hasenie olejových požiarov, ako sú hasiace prístroje s CO2, hasiace spreje alebo hasiace prachy.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.