pitie alkoholu a pocit zahriatia
Ľudské telo, Zaujímavosti

Prečo nás po konzumácii alkoholu môže bolieť hlava? Toto sú možné vysvetlenia!

História alkoholu je pomerne dlhou. Ľudia začali s alkoholom experimentovať približne 7-tisíc rokov dozadu a dodnes sa teší veľkej obľube, hoci vieme, že nám škodí. Je schopný dokonca poškodiť i nás mozog vrátane tkanív, s ktorými sa dostáva do stretu. Alkohol môže taktiež prispieť aj ku skoršiemu nástupu demencie a ďalších chorôb.

Prejdime ale teraz k jednému z najznámejších vedľajších účinkov, ktoré spôsobuje konzumácia alkoholu, je ňou bolesť hlavy. No rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo ju spôsobuje? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu bližšie. Na tému upozornil portál rehab4addiction.co.uk.

Prečo nás po konzumácii alkoholu môže bolieť hlava?

Alkohol je známe diuretikum. Ide o chemickú látku, ktorá zvyšuje tvorbu a vylučovanie moču z organizmu. Tento proces sa nazýva diuréza. Diuretiká majú schopnosť zvýšiť vylučovanie vody a solí cez obličky, čo vedie k väčšiemu objemu moču. Výsledkom toho je, že rýchlejšie strácate vodu ako ju prijímate, čo prispieva k dehydratácii, ktorá je príčinou, ktorá vyvoláva bolesť hlavy. Okrem toho telo stráca životne dôležité soli a minerály, ktoré mu pomáhajú riadne fungovať.

Ďalším možným vysvetlením je, že alkohol môže byť spúšťačom migrény. Alkohol je zodpovedný za relaxačného účinku na cievy. To zase vedie k tomu, že do mozgu môže prúdiť viac krvi, čo môže spustiť migrénu.

Bolesť hlavy ale môžu spôsobiť aj látky, ktoré sa v ňom nachádzajú. Napríklad v červenom víne je vyššia koncentrácia histamínu, ktorá môže vyvolať u časti ľudí alergickú reakciu tela, ktorá sa prejaví ako bolesť hlavy. Víno má rovnako vysoký obsah trieslovín, ktoré u niektorých ľudí môžu vyvolať bolesti hlavy. Zároveň treba spomenúť aj siričitany, ktoré pomáhajú konzervovať víno. O nich je známe, že prispievajú k bolestiam hlavy. Neznamená to ale, že iné druhy alkoholu nespôsobujú bolesť hlavy. Zaujímavosťou ale je, že číre liehoviny, ako je napríklad vodka, sa považujú za najmenej pravdepodobné, že spôsobia opicu. No väčšinou pri konzumácii tvrdého alkoholu to neskončí pri jednom či dvoch pohárikoch. Mimochodom, keď už pijete tvrdý alkohol, tak jeho pitie s tonikovými vodami či limonádami znižuje pravdepodobnosť, že vás bude na druhý deň bolieť hlava.

Tu ale možné vysvetlenia, prečo nás bolí hlava, nekončia. Ako sme už ale spomínali vyššie, tak hlavným problém, ktorý spôsobuje bolesť hlavy je, že alkohol prispieva k rýchlejšiemu vylučovaniu tekutín a minerálov z tela, čo prispieva k nerovnováhe chemických látok v tele, čo vedie k bolestiam hlavy. Inými slovami, telo nedokáže tak rýchlo nahrádzať tekutiny a minerály v tele ako ich vylučuje a preto máme bolesti hlavy.

Aké bolesti hlavy poznáme?

Existujú dva hlavné typy bolesti hlavy, ktoré spájame s konzumáciou alkoholu. Prvým z nich je okamžitá bolesť. Ide o bolesť hlavy, ktorú tiež voláme „kokteilová“.  Tento typ bolesti hlavy je menej častý, ale mnohí ľudia si môžu všimnúť príznaky, ktoré sa objavia pomerne rýchlo, zväčšia už po pár hodinách po vypití alkoholu.

Potom poznáme oneskorenú bolesť hlavy, ktorá príde zväčša na druhý deň ako sa zobudíme. Táto bolesť sa označuje ako „opica“.

No treba povedať, že bolesti hlavy pri oboch typoch väčšinou odznejú do 24 hodín. Dobrým typom, ako sa vyhnúť alebo zmierniť bolesť hlavy po konzumácii alkoholu je, vypiť na noc dostatok vody vrátane doplnenia minerálov.

Na záver nám dovoľte doplniť, že všeobecne sa uvádza, že červené víno je najhorším vinníkom spôsobujúcim bolesť hlavy spôsobenú alkoholom, pričom biele víno nie je príliš pozadu, nachádza sa na druhom mieste. Tretím najhorším nápojom spôsobujúcim bolesť hlavy je šampanské.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.