pes naklonena hlava
Veda a technika, Zaujímavosti, Zvieratá

Prečo pes nakláňa hlavu, keď na neho hovoríte? Toto sa schováva za týmto správaním!

Ak máte v domácnosti psa, tak sa vám určite už stalo, že ste na neho rozprávali a pes krútil či nakláňal hlavu na jednu či druhú stranu. Pýtali ste sa ale niekedy, prečo to robí? Tak na túto otázku hľadali odpoveď vedci z univerzity Eötvös Loránd University. Poďme sa spolu nižšie pozrieť, na čo došli.

Prečo psy nakláňajú hlavu?!

„Toto správanie nebolo nikdy predtým skúmané.“, hovoria výskumníci, čo ich motivovali k tomu, aby sa pozreli na toto správanie psov.

Vedci na to, aby odpovedali na túto otázku, analyzovali dáta z Genius Dog Challenge. Pre tých, ktorí nevedia, tak išlo o sériu experimentov, ktoré boli vysielané naživo, a ktoré sa stali virálnymi na sociálnych sieťach. Rovnako použili aj dáta z predchádzajúcej štúdie, ktorá sa venovala skúmaniu talentu psov, ako boli schopní naučiť sa mená svojich obľúbených hračiek.

Výskumníci vysvetľujú, že viacero zvierat vrátane ľudí vykazuje asymetriu v spôsobe, akým sa pohybujú alebo vnímajú prostredie zmyslami. Znamená to, že ak napríklad počujeme nejaký zvuk, tak uprednostníme sluch napríklad pred hmatom, aby sme získali čo najviac informácií o zvuku. Inými slovami, vytočíme našu hlavu tak, aby sme ušami zachytili zvuk čo najlepšie a neuprednostníme iný zmysel.

„Napríklad pri spracovaní hlasového signálu alebo obrazu možno uprednostniť ucho alebo oko pred druhým. U psov sa tieto asymetrie prejavujú v správaní, ako je vrtenie chvostom, používanie nozdier pri čuchaní alebo dokonca uprednostňovanie labiek, keď sa snažia chytiť niečo mimo ich dosahu.“

Nakláňanie hlavy je ďalším asymetrickým pohybom

Nakláňanie hlavy je rovnako obdobným správaním u psov. Zaujímavosťou je, že toto správanie nebolo predtým skúmané. Výskumníci sa pozreli na frekvenciu a smer tohto správania na špecifickú ľudskú verbálnu vokalizáciu, keď majiteľ psa ho požiadal, aby priniesol hračku..

„Urobili sme tak potom, čo sme si uvedomili, že sa to často stáva, keď psy počúvajú svojich majiteľov,“ vysvetľuje Dr. Andrea Sommese.

Výskumníci analyzovali videá zozbierané počas predchádzajúcej štúdie, ktorá ukázala, že nie každý pes sa dokázal naučiť názvy hračiek po 3 mesiacoch intenzívneho tréningu. Dôležité je ale povedať, že všetci psy boli rovnako oboznámení s hovorenými názvami predmetov. Vedci vysvetľujú, že test bol pomerne jednoduchý. Umiestnili hračku do druhej miestnosti, pričom majiteľ sa nachádzal v ďalšej spolu so psom. Následne v každom pokuse majiteľ požiadal psa, aby priniesol konkrétnu hračku vyslovením jej mena.

Zaujímavosťou je, že väčšina psov nebola schopná naučiť sa ani len 2 mená hračiek, zatiaľ čo niektoré psy, sa to dokázali bez väčšej námahy.

„Počas dvoch štúdií vykonaných v priebehu niekoľkých mesiacov sme pozorovali dve skupiny psov: 33 typických psov a 7 psov s nadaným slovom,“ pokračuje Dr. Sommese.

Nadané psy veľmi často naklonili hlavu (v 43% prípadoch), keď počuli žiadosť majiteľa o pomenovanú hračku, zatiaľ čo typické psy to urobili len zriedka (v 2% prípadoch).

„Zdá sa, že existuje vzťah medzi úspechom pri získavaní pomenovanej hračky a častým nakláňaním hlavy pri počutí jej mena.“, hovoria vedci.

Vedci preto navrhujú, že psy nakláňajú hlavu preto, ak sa niečo naučili niečo považovať za dôležité. Inými slovami, toto správanie robia vtedy, keď sa snažia pozornejšie počúvať, alebo možno, keď sú mierne neisté, aby riadne porozumeli tomu, čo počujú.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.