modre oci
Veda a technika, Zaujímavosti, Zvieratá

Je možné premeniť zosnulú mačku alebo psa v diamant? Odpoveď vás prekvapí!

Naši domáci miláčikovia sú pre mnohých to najcennejšie, čo máme. Dávajú nám bezpodmienečnú lásku, tešia sa s nami, ale aj aj smútia. Pre mnohých sú najlepšími priateľmi. Je ale možné premeniť našich domácich maznáčikov v diamant? Odpoveď je áno, vysvetľuje Dr. Christopher S. Baird z univerzity wtamu.edu.

Je pomerne náročné predstaviť si, ako je možné premeniť zviera v diamant, no budete prekvapení, dnes existuje viacero spoločností, ktoré sa tomuto venujú. Výsledný produkt sa volá „pamätný“ alebo „kremačný“ diamant. Mnohé z týchto firiem dokonca premieňajú aj zosnulých ľudí v tento drahokam.

Pýtate sa, ako je to možné? Diamant je len súbor atómov uhlíka, ktoré sú usporiadané do tesného kryštalického vzoru. Ak stlačíte kus uhlíka, ako je grafit alebo uhlie s dostatočným tlakom a pri dostatočne vysokej teplote, potom sa atómy uhlíka vtlačia do tohto tesne zbaleného usporiadania. Výsledkom je skutočný diamant. Tento proces sa bežne vykonáva v závodoch na výrobu diamantov.

Odpoveď sa schováva v zložení tkaniva

Rovnako aj biologické tkanivo sa môže zmeniť v diamant. Nejde teda len o domácich miláčikov, ktorých možno premeniť v diamant. Biologické tvory sa skladajú prevažne z vody a molekúl na báze uhlíka. Z tohto dôvodu sú v biologickom tkanive tri najrozšírenejšie prvky – vodík, kyslík a uhlík.

Ak zoberieme teda telo svojho zosnulého domáceho miláčika a odstránime z neho atómy vodíka a kyslíka, zostanú prevažne atómy uhlíka. Pomocou ďalšieho filtrovania je možné zvyšky zredukovať takmer na čistý uhlík. Následne je možné toto zvyšné tkanivo umiestniť do diamantového lisu a vyrobiť z neho diamant. Dokonca aj ľudia premieňajú svojich zosnulých rodinných príslušníkov v diamant. V tomto prípade si ale nepredstavujme, že „stlačíme“ ľudské telo, ale popol.

Ak vám teraz blysol v hlavne nápad, že vyrobíte z pozostatkov vášho domáceho miláčika alebo rodinného príslušníka diamant, tak vedzte, že to nie je lacné. Aj za drobný kamienok môžete zaplatiť toľko, koľko by ste zaplatili za nové auto.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť