steklenie
Ľudské telo, Veda a technika

Prečo sú niektorí ľudia štekliví viac oko ostatní? A prečo je šteklenie spojené so smiechom?

Mnohí ľudia môžu byť štekliví na rôznych častiach tela, ako sú napríklad chodidlá, podpazušie, brucho alebo krk, avšak nie všetci sú takíto. Niektorí ľudia sú štekliví, zatiaľ čo iní nie a aký je dôvod, že sme náchylní sa smiať, keď sme šteklení?

Výskum ukazuje, že fyziológia zohráva rolu v tom, prečo sa niektorí ľudia cítia štekliví. Pod kožou sa nachádza mnoho malých nervových zakončení, ktoré reagujú na dotyk a vystavenie rôznym druhom podnetov, ako sú teplo alebo chlad. Tieto zmysly nás upozorňujú, kedy máme zareagovať, napríklad ak sa dotkneme horúcej panvice alebo sa musíme obliecť teplejšie, ak je vonku chladno.

Keď sú tieto nervy stimulované dotykom iného človeka, keď sa nás niekto napríklad dotkne prstom alebo perom, nervový systém pošle správu do mozgu. Mozog následne analyzuje túto správu prostredníctvom dvoch častí a to somatosenzorickej kôry, ktorá sa zaoberá analýzou dotyku a tlaku a prednej cingulovanej kôry, ktorá sa zaoberá príjemnými pocitmi. Keď tieto dve časti mozgu spolupracujú, vzniká pocit šteklenia, vysvetľuje sites.psu.edu.

Prečo nás nešteklí, ak sa sami šteklíme?

Niektorí sa môžu pýtať, prečo by sa nemohli poštekliť sami, keď je pocit šteklenia spojený so zmyslovými podnetmi, ktoré môžu byť jednoducho prenesené do mozgu. Ak je však šteklenie dobrovoľné, mozog môže zaregistrovať tento podnet prostredníctvom mozočku, ktorý sa nachádza v zadnej časti mozgu a kontrolovať pohyby a následne ho ignorovať alebo zmierniť jeho intenzitu.

Existuje vzťah medzi šteklením a smiechom?

Dotyk môže mať veľký vplyv na náš fyzický aj emocionálny stav, takže prečo práve šteklenie vedie k smiechu? Smiech je automatická reakcia na šteklenie, ale prečo sa to deje, je stále otázne. Podľa jednej teórie môže byť šteklenie spojené s osobnosťou. Osoby s vyššou úrovňou citlivosti na zmeny v tele môžu mať tendenciu smiať sa nekontrolovateľne už pri najmenšom dotyku, zatiaľ čo iní ľudia s menej citlivou povahou nemajú podobnú reakciu. Výskum tiež ukázal, že hoci sa smiech zvyčajne spája s radosťou alebo šťastím, v prípade šteklenia sa smiech zvyčajne vyskytuje ako reakcia na sociálnu úzkosť z danej situácie alebo ako nervózny smiech.

Psychológovia z University of California v San Diegu uskutočnili štúdiu na 72 vysokoškolských študentoch, aby zistili, či existuje nejaký vzťah medzi šteklením a smiechom. Študentov rozdelili do troch skupín s rôznymi experimentálnymi podmienkami. Prvá skupina sledovala 14-minútové video  s názvom To najlepšie zo Saturday Night Live a následne boli pošteklení výskumným asistentom. Druhá skupina bola pošteklená a potom sledovala video. Kontrolná skupina videla prírodovedné video a potom bola pošteklená. Výskumníci zaznamenávali, koľko času účastníci strávili usmievaním sa, smiechom, krútením sa alebo prosením o zastavenie šteklenia. Šteklenie bolo vykonávané na rôznych častiach tela, od chodidiel až po paže.

Cieľom výskumu bolo zistiť, či šteklenie a humor zdieľajú rovnakú základnú emóciu, ktorou je veselosť, alebo či šteklenie vytvára svoj vlastný efekt zahriatia. Štúdia zistila, že šteklenie a humor nezdieľajú rovnaké emócie a väčšina účastníkov túto skúsenosť nepovažovala za pozitívnu.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.