vzduch injekcia
Ľudské telo, Veda a technika

Prečo vás môže vstreknutie vzduchu do žíl zabiť?

Pravdepodobne ste už počuli, že keď dostanete zlú krvnú skupinu, tak umriete. Nedávno sme si vysvetlili, že to tak celkom nemusí byť, hoci podanie nesprávnej skupiny krvi je život ohrozujúca situácia, ak sa nerieši.

Rovnaký sa hovorí, že ak sa nám dostane do krvného obehu bublina vzduchu, tak je to pre nás rozsudok smrti. Poďme sa spolu teraz pozrieť na to, či je to pravda.

Čo sa stane s človekom, keď sa mu dostane do krvného obehu vzduch?

Vzduchová bublina v krvnom obehu sa odborne volá vzduchová embólia. Ide o medicínsky pojem, ktorý označuje zátku alebo uzáver krvnej cievy či inej dutiny v ľudskom tele cudzím telesom, ktoré sa prenáša krvným tokom. Dôsledkom embólie môže byť obmedzenie alebo úplné zastavenie prívodu krvi do tkanív, čo vedie k nedostatočnému okysličeniu a vyživovaniu tkanív. Vzduchové bubliny môžu spôsobiť srdcový infarkt, mŕtvicu alebo zlyhanie dýchania.

„Vzduchová embólia je zriedkavý jav, ale má potenciál spôsobiť smrť. Jej výskyt je zväčša výsledkom rôznych nesprávnych postupov a klinických scenárov. Ak bublina zablokuje tepnu, môže prerušiť prívod krvi do určitej oblasti tela.“

Najčastejším spôsobom, ako sa môže dostať vzduchová bublina do krvného obehu je cez injekciu, alebo keď sú cievy prerazené počas operácie. Rovnako platí, že najčastejším dôvodom, prečo dôjde k vzduchovej embólii, tak je to v dôsledku ľudskej chyby.

„Vzduchová embólia nastáva, keď sa do cievneho systému dostane vzduch alebo plyn. Vzduchová embólia sa môže vyskytnúť vždy, keď je krvná cieva otvorená a existuje tlakový gradient podporujúci vstup plynu.“

Ak sa pýtate, ako rýchlo trvá, kým nastane smrť potom, ako sa dostane vzduchová bublina do krvného obehu, tak je to rôzne. Závisí to od veľkosti a umiestnenia embólie. Malé množstvo vzduchu sa môžu absorbovať bez toho, aby spôsobilo poškodenie, zatiaľ čo väčšie množstvo, ktoré ak sa dostane do srdca, mozgu alebo pľúc, môže mať okamžité a smrteľné následky. Smrť môže nastať v priebehu niekoľkých minút až hodín, v závislosti od závažnosti a prijatej liečby, vysvetľuje portál respiratorytherapyzone.com.

Symptómy pacienta sa môžu pohybovať od asymptomatických až po kardiovaskulárny kolaps a smrť.

Koľko vzduchu môže mať fatálne následky?

Názory na to, koľko vzduchu v žilách znamená pre nás koniec, sa rôznia. Napríklad štúdia z roku 2013 hovorí, že za smrteľnú dávku pre ľudí sa teoreticky považuje 3 až 5 ml na kg. Odhaduje sa, že 300-500 ml plynu zavádzaného rýchlosťou 100 ml za sekundu by sa ukázalo ako smrteľné. No treba podotknúť, že to závisí aj od toho, kde sa zavádza a koncovej polohy vzduchovej bubliny, kde upchá prietok krvi. Iné štúdie zas hovoria, že smrť môže spôsobiť aj vstreknutie 1 až 2 ml vzduchu.

„Na vyvolanie symptómov sa odhaduje, že do žilového systému je potrebné zaviesť viac ako 5 ml/kg vzduchu. Komplikácie však môžu nastať aj pri 20 ml vzduchu. Niekedy môže byť smrteľné aj vstreknutie 1 až 2 ml vzduchu,..“, píše sa v štúdii z minulého roka.

Vyplýva z toho, že vniknutie vzduchu do krvného obehu nemožno podceňovať a je potrebná okamžitá pomoc lekára, aby sa predišlo najhoršiemu scenáru.  Obzvlášť nebezpečná situácia nastáva, keď bublina zablokuje prívod krvi do životne dôležitých orgánov, ako je napríklad mozog či srdce.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.