Pravdepodobne aj vám vaši rodičia hovorili, aby ste sa nedotýkali drôtov vysokého vedenie či drôtov, ktoré trčia zo stien a podobne. Mohli by nás totiž zabiť, ak sú pod elektrickým prúdom. No rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo môžu na týchto drôtoch, cez ktoré ide elektrina, sedieť vtáky a vychutnávať si pohľad na okolie z výšky bez toho, aby ich kopol elektrický prúd? Poďme sa na túto problematiku pozrieť bližšie spolu s portálom edmaths.com.
Táto schopnosť sedieť na drôtoch nabitých elektrinou, nespočíva v superschopnostiach vtákov. Ich telo z tohto pohľadu nie je o nič viac výnimočnejšie ako to naše či telo iných zvierat. Zaujímavosťou je, že stĺpy elektrického vedenia v niektorých prípadoch dokonca pomohli vtákom, aby v konkrétnych lokalitách prosperovali. Ide hlavne o oblasti, kde chýba vysoká vegetácia, ktorá im umožňuje zostať v bezpečí pred predátormi, ako sú napríklad mačky či iní lovci. Vtáky používajú elektrické vedenie na odpočinok, hniezdenie a dokonca aj na lov.
Za všetkým hľadajme fyziku. Toto je dôvod, prečo vtáky nekopne elektrina
Vtáky sú schopné sedieť na elektrických vedeniach bez šoku, pretože ich telá majú rovnaký elektrický potenciál ako drôt. Vzhľadom na to, že sú rovnaké, elektróny v drôtoch neprechádzajú cez telo vtáka a preto sú vtáky v bezpečí. No ak by sa vták napríklad krídlom dotkol druhého drôtu, zatiaľ čo sedí na prvom, tak by ho to v priebehu pár sekúnd upieklo. Poďme si teraz povedať, prečo je tomu tak.
Aby elektrina zabila zviera, musí cez zviera pretekať elektrický prúd. No keď vták sedí na elektrickom vedení, ktoré je pod napätím, obvod cez vtáka je neúplný, pretože vták nie je v kontakte so žiadnym iným drôtom alebo iným predmetom, ktorý by sa dotýkal zeme. Inými slovami, aby sa prúd objavil, je potrebný ďalší bod s odlišným potenciálom. Aby elektrický prúd prúdil cez telo vtáka, tak musí existovať uzavretý okruh, ako aj rozdiel potenciálov medzi týmito dvoma koncami.
Rovnako treba povedať, že nie je to elektrický potenciál, ktorý zabíja zviera, ale rozdiel napätia, keď sa dve časti tela vtáka dotknú dvoch rôznych vodičov s rôznym napätím, alebo keď sa vták dotkne vodiča a uzemnenej časti, ako je stĺp alebo stožiar. No čo je to „rozdiel napätia“? Zjednodušene povedané, môžeme povedať, že napätie je rozdiel medzi dvoma bodmi, z ktorých jeden má veľa nabitých častíc a druhý má málo. Zákony fyzicky vyžadujú vyrovnať počet nabitých častíc v týchto dvoch bodoch, keď dôjdu do stretu. Ide o proces presúvania nabitých častíc z jedného bodu do druhého, ktorý sa nazýva eklektický prúd. A práve tento proces je pre zvieratá smrteľným.