Nezaradené

Rómovia na Slovensku nemusia platiť v lekárňach za lieky: je to pravda alebo výmysel?

Slovenským internetom sa ako oheň šíri správa o Rómoch v lekárni, ktorí nemuseli za lieky zaplatiť. Možno mnohí z vás už na túto správu natrafili. Nahnevaný otec popisuje situáciu, kedy stojí v rade za Rómami, ktorí miesto peňazí pri platbe vytiahnu papier zo „sociálky“. Správu len na facebooku zdieľalo už vyše 60 000 ľudí. Je to však pravda, alebo len ďalší hoax?

Foto:www.facebook.com/spravy.rtvs

Oslovené inštitúcie, inak v bežnej reči označované ako „sociálka“, sa k tejto šírenej správe vyjadrili nasledovne.
Sociálna poisťovňa zdôrazňuje, že s liekmi nemá nič spoločné. Nevydáva ani žiadne podobné „povolenia“ alebo „doklady“.

„Potvrdenie na takéto účely úrady práce nevydávajú ani evidovaným uchádzačom o zamestnanie, ani odberateľom v hmotnej núdzi alebo iných sociálnych dávok“

vyjadrila sa Jana Lukáčová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Existujú tri skupiny ľudí, ktorým sú uznané isté zľavy na lieky, nikdy však nie na ich úplné preplácanie. Prvú skupinu tvoria všetci dôchodcovia, druhú všetci zdravotne postihnutí ľudia, a tretiu deti do 6 rokov. Nezáleží na tom, či pochádzajú z bohatej alebo chudobnej rodiny, v lekárni platia všetci rovnako. Úľavy sa štvrťročne spätne vyplávajú na účet.

Foto:lekarenbielicka.sk

To znamená, že Rómovia platia za lieky rovnako, ako každý občan republiky. Ábel Ravasz, splnomocnenec pre rómske komunity zdôraznil, že neexistujú žiadne sociálne dávky vytvorené špeciálne pre Rómov. Upozorňuje, že zvyčajne sú podobné príbehy a správy „účelové klamstvá.“

Otázne teda ostáva, či ide len o snahu zaujať, a získať čo najviac pozornosti, alebo je za podobnou správou ukrytá aj snaha rozpútať nenávisť voči menšine.

zdroj: facebook.com/spravy.rtvs

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť