slony a komunikacia medzi slonmi
Veda a technika, Zaujímavosti, Zvieratá

Slony si navzájom dávajú mená rovnako, ako to robia aj ľudia. Ide o druhého cicavca, o ktorom vieme, že to robí

Ľuďom sa nezdá vôbec zvláštne, ak sa oslovujeme menom. Je to pre nás prirodzené, ak niekoho alebo niekto nás osloví menom, prípadne priezviskom. Ak by ste sa niekoho opýtali, či oslovenie niekoho druhého menom je vo zvieracej ríši typické len pre ľudí, tak by vám pravdepodobne odpovedal, že áno. No zdá sa, že tomu tak celkom nie je, naznačuje štúdia vedcov z Colorado State University, ktorá bola publikovaná na portáli biorxiv.org.

Jedným z hlavných znakov hovorenej reči u ľudí je používanie mien na oslovenie druhej osoby. Ide o vokálne označenie niekoho. Tento zhluk zvukov sme sa ako ľudia naučili rozpoznávať naprieč celou populáciou. Niečo podobné sa deje aj vo zvieracej ríši, napríklad na označovanie toho, že sa blíži nebezpečenstvo. U iných druhov je však známych len málo príkladov naučeného hlasového označovania niečoho. O to viac sú prekvapujúce zistenia vedcov, ktorí odhalili, že slony používajú naučené vokálne označenie, ktorým identifikujú ďalších členov svorky. Inými slovami, ide o ekvivalent mena.

Slony sa oslovujú menom podobne ako ľudia

Vedci k tomuto záveru došli potom, ako analyzovali viac ako 5-stoviek zvukov slonov v ekosystéme Samburu v severnej Keni a 98 zvukov v národnom parku Amboseli v južnej Keni. Celkovo výskumníci analyzovali 625 nahrávok zvukov, ktoré tieto zvieratá vydávajú. Potom pomocou strojového učenia ich klasifikovali a identifikovali opakujúce sa alebo podobné zvuky.

Vďaka tejto analýze, sa podarilo vedcom identifikovať opakujúce sa zvuky, keď sa slony znova videli a zároveň, keď tieto slony spolu komunikovali, tak používali často rovnaký typ hluku. Výskumníci v rámci experimentu sa okrem iného rozhodli prehrať tieto zvuky časti slonom a zistili, že niektoré zvieratá sa začali rýchlejšie pohybovať smerom k zdroju zvuku, keď počuli zvuk, ktorý vedci identifikovali ako meno člena svorky.

Ak sa výsledky práce vedcov potvrdia, tak to bude znamenať, že slony sú druhým známym cicavcom, o ktorom vieme, že komunikuje pomocou mien rovnako ako my.

Slony patria k najinteligentnejším tvorom na planéte

Rovnako treba povedať, že slony sa vo všeobecnosti považujú za nadpriemerne inteligentné zvieratá vrátane ich EQ (encefalizačný kvocient). Encefalizácia je definovaná ako množstvo mozgovej hmoty vo vzťahu k celkovej telesnej hmotnosti zvieraťa. Ľudia majú EQ 7,44, delfíny majú 5,31 a slony majú EQ 1,87. Toto EQ slonov je blízko k šimpanzom. Slony majú tiež vysoko vyvinutý hipokampus a mozgovú kôru, ktorá je zodpovedná za vôľu a riešenie problémov.  Málokto vie, ale mozog slonov je veľmi podobný aj ľudskému mozgu.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.