smrt uvarenim
História

Smrť uvarením? Viete si predstaviť ešte niečo horšie? Odsúdeného čakala pomalá a istá smrť!

Smrť varom, metóda popravy, pri ktorej je človek zabitý ponorením do vriacej tekutiny, neopustila povedomie spoločnosti. Aj keď nebola taká častá ako iné formy popravy, uvarenie na smrť sa praktizovalo v častiach Európy a Ázie. Jej prevedenie bolo sprevádzané nevyhnutnou a strašnou bolesťou, keďže proces zdĺhavosti varu je mimoriadne krutý, približuje web wikipedia.org.

Popravy tohto druhu sa zvykli uskutočňovať s použitím väčších nádob, ako sú kotle alebo hermeticky uzavreté kanvice, naplnené tekutinou ako voda, olej, decht alebo loj, spolu s mechanizmom háku a kladky.

V porovnaní s inými formami popravy, ako je napríklad utopenie, boli prípady uvarenia nažive ako oficiálny trest relatívne zriedkavé a neobvyklé. Vzhľadom na brutálnosť a neľudskosť tejto metódy sa právne systémy zväčša vyhýbali jej použitiu. Nekompromisná prax variť odsúdených na smrť, bola kedysi praktizovaná v Anglicku aj na európskom kontinente a dodnes vzbudzuje hrôzu a nepochopenie. Starobylé právne dokumenty naznačujú, že táto brutálna forma popravy bola jedným z hrozných trestov, ktoré čakali tých, ktorí sa dopustili vážnych zločinov, ako bolo napríklad otrávenie.

Jediná známa zmienka o varení na smrť v anglickom legislatívnom texte pochádza z roku 1531, z obdobia vlády Henricha VIII. Tento zákon explicitne ukladá, že odsúdení tráviči by mali byť potrestaní varom na smrť. Často však historické pramene tento trest spájajú skôr s falšovaním mincí ako s trávením.

Napríklad kroniky z roku 1852 zaznamenávajú brutálnu scénu varenia otráveného jedinca na Smithfielde v roku 1522. Muža, obvineného z trávenia, pripútali na reťaz a opakovane ho ponorili do vriacej vody, až kým nezomrel. Táto hrôza vychádzajúca z histórie nám pripomína dôležitosť hodnôt spravodlivosti a ľudskosti, ktoré sa odvtedy výrazne posunuli.

Ani v ďalekej Ázii sa niektorým krutý osud nevyhol

V starovekom Mongolsku, konkrétne v 12. a 13. storočí, sa porazení cháni niekedy stretávali s rovnako hrozným osudom uvarenia zaživa. Napriek tomu však smrť vo vode patrila medzi najdesivejšie spôsoby úmrtia. Chán je titul alebo hodnosť, ktorá bola historicky udelená vládcom mongolských a tureckých kmeňov alebo štátov. Tento termín sa najčastejšie používal v stredoveku a bol spojený s vplyvnými vodcami alebo vládcami v Ázii, najmä v oblastiach, ktoré boli súčasťou Mongolského impéria, približuje britannica.com.

O niečo neskôr, v 16. storočí v Japonsku, sa tento druh hroznej popravy stal realitou pre pololegendárneho japonského banditu Ishikawu Goemona. Ten bol uvarený zaživa vo veľkej železnej vani v tvare kotla.

Tieto príbehy nám pripomínajú temné časti ľudskej minulosti a brutalitu, ktorá môže vyvierať z nesmiernych konfliktov a náboženskej nenávisti.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.