titulka-starnutie-muz-zena
Zdroj: Unsplash (christian buehner, Raamin ka), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk
Ľudské telo, Veda a technika

Tu sú všetky informácie, o ktorých vieme, že nám pomáhajú vyhýbať sa starnutiu

Skupina výskumníkov urobila široký prieskum a dala dokopy všetky informácie o starnutí ktoré súčasná veda pozná. Uverejnili ich v časopise Cell. Táto sumarizácia dáva dokopy fakty o starnutí a ako mu môžeme predísť.

1

Všetko je to o vašom metabolizme

Autori identifikovali 9 hlavných znakov starnutia metabolizmu.
V prvom rade buďme opatrní v terminológii – metabolizmus nie je žiadny orgán ani systém. Sú to milióny akcii ktoré každá bunka vykonáva každú sekundu života aby palivo spracovala na energiu pre telo.
Ako starneme, náš metabolizmus sa stáva menej efektívnym, DNA viac poškodená, čo prináša problémy a nedostatky vo funkciách buniek.

2

Netušíme ako zastaviť starnutie, ale vieme pár tipov ako ho spomaliť

Ak sa na starnutie budeme pozerať ako na chorobu metabolizmu, potom neprekvapí, že veľmi záleží na „palive“ ktoré mu poskytujeme. Existuje veľa dôkazov o tzv. Stredomorskej diéte, ktorá predlžuje život.
Tá v skratke pozostáva z olivového oleja, zeleniny, obilnín, orieškov a rýb – a veľmi málo červeného mäsa a cukru.
Takisto nikoho asi neprekvapí, že jej súčasťou je aj pravidelné cvičenie ktoré pôsobí na všetkých 9 znakov starnutia.
3

Náš „pozápadnený“ štýl života nás zabíja

Zatiaľ čo nové objavy v medicíne veľmi prispeli k zvýšeniu priemernej dĺžky života, stále sa je čoho obávať.
Nezdravý štýl jedenia plný cukrov, nezdravých tukov a podobne stresuje náš metabolizmus a v spojení s nedostatkom pohybu veľmi zvyšuje riziko obezity.

4

Stále toho veľa nevieme

Prieskum nesumarizuje len to čo vieme, ale aj veľké diery v poznatkoch o starnutí ktoré stále nedokážeme vyplniť. Najväčším problémom nových výskumov je podľa autorov to, že testy sú prevádzané na laboratorných zvieratách ako myši alebo muchy a hmyz. Aj keď hlavné dôsledky sa pozorovať dajú aj na nich, detaily sú stále veľmi nejasné.

Ostáva teda dúfať že kým prídeme na nové spôsoby ako oddialiť starnutie, pomôžeme aspoň ľuďom po celom svete dožiť sa možnosti vyskúšať nové spôsoby zdravšieho životného štýlu 🙂

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť