ludske telo cvicenie zena
Zdroj: Clem Onojeghuo / unplash.com, úprava Vedelisteze.sk
Ľudské telo, Veda a technika

Takto fotografie dokonalých tiel na sociálnych sieťach menia našu psychiku: Nemali by sme sa ale radovať, skôr nám škodia, než pomáhajú

Sociálne siete sú fenoménom dnešnej doby. Trávime na nich viac času, než by sme mali. Pravdepodobne aj na vás deň čo deň vyskakujú fotografie mužov a žien s dokonalými telami. Nie je žiadnym tajomstvom, že v mnohých takéto fotografie vyvolávajú obavy o svojom vzhľade. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, čo by sa zmenilo, ak by nám boli viac prezentovaní ľudia bežných tvarov. Na túto problematiku sa pozreli výskumníci z surrey.ac.uk.

Inými slovami, vedci v štúdii skúmali vplyv idealizovaného tela a telesne pozitívnych snímok (pozn. redakcie: ide o telá všetkých tvarov) na telesnú spokojnosť mužov aj žien a obavy týkajúce sa imidžu tela.

„Obavy o vzhľade tela sa považujú za problém verejného zdravia. Vzostup sociálnych médií, najmä Instagramu, znamená, že mladé ženy a muži sú viac vystavení obrázkom „dokonalého tela“, vďaka čomu sú voči sebe veľmi kritickí.“, uviedol Dr Fabio Fasoli, docent sociálnej psychológie na University of Surrey.

Vedci za týmto účelom, aby zistili, ako sa zmení myslenie ľudí a ich nálada, vykonali zaujímavý experiment na viac ako 2-stovkách mužov a žien. V prvom kole odmerali ich pozitívnu a negatívnu náladu, spokojnosť s ich telom, túžbu po štíhlosti, resp. maskulinite. Následne respondentov vystavili idealizovaným fotografiám, na ktorých boli štíhle fit ženy v bikinách alebo muži napínajúci svalstvo.

Rovnako boli vystavení aj fotografiám, na ktorých boli zobrazené ženy a muži všetkých tvarov. Tieto merania boli neskôr viackrát zopakované.

Vedci odhalili, že ľudia potom, ako boli vystavení idealizovaným fotografiám, tak sa im znížila pozitívna nálada a spokojnosť s ich vzhľadom. Týka sa to ako žien, tak aj mužov. Na opačnej strane, keď boli respondenti vystavení fotografiám, na ktorých boli ľudia všetkých tvarov, tak sa ich sebahodnotenie zvýšilo a znížila sa aj túžba po chudnutí. Rovnako ako v predošlom prípade, tak aj v tomto platilo, že zmena k lepšiemu nastala ako u žien tak aj mužov.

„Vystavenie pozitívnym telesným obrázkom (pozn. redakcie: ide o fotografie ľudí všetkých tvarov) na Instagrame môže byť prospešné pre mužov aj ženy. Takéto obrázky sú dôležité na to, aby ľuďom pripomenuli, že všetky naše telá sú odlišné, a neporovnávajú sa s nerealistickými obrázkami zverejnenými na platformách sociálnych médií.“

V každom prípade, fotografie dokonalých tiel by sme mali brať s rezervou, keď sa na ne pozeráme na internete. Často nielenže ide o profesionálov, napríklad aktívnych športovcov, ale snímky tiež pred publikovaným prechádzajú grafickou úpravou.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.