Určite aj ty veríš viacerým mýtom, hoci nevieš o tom, že ide len o legendy. Mnoho ľudí je napríklad mylne presvedčených, že myši milujú syr. Alebo, že Albert Einstein prepadol za matematiky. Je ich skutočne veľa. Dnes sa pozrieme na 5 mýtov, ktorým veríme vďaka vojnovým filmov. Na tému upozornil YouTube kanál TopTrending CZ.
5 vojnových mýtov, ktorým veríme vďaka filmom
Život na fronte je jedna akcia za druhou
Určite si už vedel nejeden film, v ktorom vojaci na fronte bojovali až do posledného muža. Prípadne front bol zobrazený ako nepretržitý sled akcií a bitiek. Je tomu ale skutočne tak aj v realite? Nuž, vedz, že nie. Život na fronte nie je síce ľahký, ale určite to nie je jedna akcia za akciou. Niekedy je dokonca aj nudným. Život na fronte zahrňuje často aj dlhé obdobia čakania, nudy a monotónnej práce. Vojaci väčšinu času trávia na hliadke či plnia iné rutinné úlohy. Akcie a bitky sú v skutočnosti pomerne malými útržkami života vojakov. V niektorých situáciách dokonca k bitke, ako ju znázorňujú filmy, ani nedôjde.
Poistku granátu vytrhneš zubami
Ďalšia častá predstava ľudí je, že poistku granátu vytiahneš poľahky zubami. Dávam to predsa zmysel, keď potrebuješ hodiť granát, tak poľahky ho odistíš a hodíš, nie? Nuž, budeme ťa musieť sklamať, realita je úplne inou. V skutočnosti je to prakticky nemožné. Vytrhol by si si skôr zuby, než poistku. Poistka granátu je navrhnutá tak, aby sa zabránilo jej náhodnému odisteniu. Znamená to, že na to, aby si ju vytiahol, tak potrebuješ použiť značnú silu, inak zostane tam, kde má aj byť.
Výbuch granátu
Pri granáte ešte zostaneme. Vo filmoch sú granáty zobrazované ako ničivá zbraň. Potom, ako vojak hodí granát do miestnosti (alebo iného priestoru), tak často nasleduje veľký výbuch a oheň. Prípadne, že granát odhodí človeka niekoľko metrov ďalej. V skutočnosti ale nie tomu celkom tak. Granát nezabíja protivníka samotným výbuchom, ale črepinami, ktoré sa rozletia do všetkých strán naokolo.
Jedna bitka rozhoduje o výsledku vojny
Určite si videl v nejdenom filme, že jedna bitka vyhrala celý konflikt. Skutočnosť je ale iná. Jedna bitka síce môže byť zlomová, ale určite nedokáže rozhodnúť celý konflikt. Vojna je častokrát aj o tom, ako sú schopné jednotlivé strany efektívne zásobovať vojakov, ako sú schopné financovať vojnu, aký majú prístup k technológiám, o rozhodnutiach politikov a podobne. Inými slovami, je tam oveľa viac premenných, ako je len jeden súboj.
Nášľapné míny
V každom vojnovom filme je záber, v ktorom nešťastník stúpi na mínu, a potom si uvedomí, že na nej stojí, a keď dá nohu preč, tak vybuchne. Opäť ide o mýtus. Bežné nášľapné míny fungujú inak. Sú navrhnuté tak, aby boli aktivované tlakom. Čo to ale znamená? K výbuchu dôjde v okamihu, ako niekto na ňu šliapne, resp. prejde po nej vozidlo.
Poznáš aj ty iné mýty, ktorým často veríme? Daj nám o nich vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.