Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Jednohubky, Zaujímavosti

Vieš, na čo malo pôvodne slúžiť sekundové lepidlo? Vedz, že o tom nemáš ani paru

Existuje veľké množstvo vynálezov, ktorých pôvodný účel bol úplne iný v porovnaní s tým, na čo dnes slúžia. Vedel si, že napríklad Coca-Cola bola pôvodne vytvorená ako liek na bolesti hlavy a nervové problémy? Neskôr sa z nej stal najobľúbenejší nápoj, ktorý pravdepodobne máš v komore tvojho bytu či domu aj ty. Alebo taký Listerine, ktorý mal pôvodne slúžiť ako chirurgické antiseptikum. Dnes sa používa na boj proti zubnému povlaku a zápachu z úst.

História lepidiel siaha do doby kamennej

Vedel si, že prvé lepidlá ľudia vynašli ešte v časoch, kedy sme používali kamenné nástroje? Naši predkovia používali hlavne živicu z borovicových stromov, aby prilepili dva materiály k sebe.

Dnes používame rôzne chemikálie na to, aby sme niečo k sebe prilepili. Pravdepodobne aj ty máš doma sekundové lepidlo. To nám väčšinou slúži na to, aby sme opravili veci, ktoré sa zlomili či rozbili. Napríklad ho môžeš použiť na opravu váz či iných dekorácií a podobne. Pôvodný účel sekundového lepidla bol ale úplne iný.

Na čo pôvodne malo slúžiť sekundové lepidlo?

Sekundové lepidlo vynašiel Harry Coover počas druhej svetovej vojny, keď pracoval pre Eastman-Kodak. Stalo sa tak v roku 1942. Možno by ťa to nenapadlo, ale pôvodne nemalo mať účel lepidla. Teraz si asi hovoríš, že bolo vynájdené za účelom zacelenia rany vojakov v núdzovej situácii. Vedz, že nemáš pravdu.

Pôvodne Coover vyvíjal priesvitné mieridlá pre zbrane. No látka cyanoakrylát, ktorá bola použitá v sekundovom lepidle, sa ukázala ako mimoriadne lepivá a nevhodná pre pôvodný účel.

Používalo sa lepidlo na zacelenie rán vojakov?

Sekundové lepidlo sa neskôr skutočne používalo za účelom, aby mohli lekári poranenému vojakovi na bojisku zaceliť ranu. Za týmto účelom ho ale používali až počas vojny vo Vietname. Sekundové lepidlo zachraňovalo životy. V tej dobe vojenskí lekári využívali jeho schopnosť rýchlo zastaviť krvácanie, čo umožňovalo zraneným vojakom prežiť, kým sa im dostalo adekvátnej pomoci v nemocnici. Toto využitie bolo však druhotné a nebolo pôvodným zámerom vývoja lepidla​.

Prečo sa lepidlo dnes už nepoužíva na zacelenie rán vojakov?

Možno sa pýtaš, prečo sa dnes už nepoužíva za účelom zacelenia rany. Je síce pravda, že sa používalo na zacelenie rán, ale nešlo o dokonalú technológiu, ako zastaviť krvácanie. Má totiž potenciálne nebezpečné zloženie. Pôvodná verzia sekundového lepidla obsahovala chemikálie, ktoré mohli spôsobovať podráždenie pokožky a boli toxické. Použitie lepidla mohlo tiež viesť k vážnym infekciám, pretože vytváralo nepriepustnú vrstvu na povrchu rany, ktorá mohla zachytiť baktérie a bránila správnemu hojeniu rán.

V súčasnosti sú dostupné lepšie a bezpečnejšie alternatívy, ako sú špeciálne medicínske lepidlá, ktoré sú navrhnuté tak, aby boli pružné, menej dráždivé a podporovali lepšie hojenie rán.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.